Aranyszív a térképen
2012-06-19 - „A Sérültekért Alapítványnak otthont adó dunafüredi Gátőrházat szívvel kellene jelölni a térképen” – mondta Mikulásik Gábor, a 2012. évi Aranyszív-díj egyik kitüntetettje a június 16-i ünnepségen.
Az alapítvány kilencedik alkalommal örvendeztette meg gálaműsorral támogatóit, és emelt ki újabb két segítőt – Baranyi Pálnét és Mikulásik Gábort –, akiknek az Aranyszív-díjjal is kifejezték köszönetüket.
Mikulásik Gábor a százhalombattai Szent László Cserkészcsapat vezetője, a Dunamenti Erőműben dolgozik. A cserkésztörvények szerint ahol csak tudnak, kötelességük segíteni, és itt mindig lehet – fogalmazott, majd hozzátette: végül mindig ők kapnak, ők gazdagodnak a találkozások során. Az önkormányzat mellett az erőmű az egyik legfontosabb támogatója az alapítványnak. Többek között azzal is segítik munkájukat, hogy dolgozóiknak rendszeresen a Mezőföld Csücske Alkotóműhelyből származó kézműves tárgyakat ajándékoznak. A közelmúlt gazdasági nehézségei újragondolásra kényszerítették a vállalatot, de Mikulásik Gábor közbenjárásának is köszönhetően a Sérültekért Alapítvány maradt a támogatandók között.
 
1990-ben az első százhalombattai önkormányzati testületben már képviselte Baranyi Pálné a városlakókat, közülük is leginkább a segítségre szorulókat. Természetes volt számára, hogy az első év során összegyűlt tiszteletdíját is valamilyen elesetteket támogató alapítványnak ajánlja fel. Cseh Évának ekkorra már konkrét tervei voltak a Sérültekért Alapítvány létrehozására, csak az alaptőke hiányzott. E két elszánt hölgy több mint húsz évvel ezelőtti találkozásának és ezt követő agilis munkájának köszönhetően alakult ki mindaz, ahova a Sérültekért Alapítvány, a Felhőjárók Mozdulatszínház, a Mezőföld Csücske Alkotóműhely – és legfőképp az általuk foglalkoztatott sérült fiatalok eljutottak.
 
Baranyi Pálné a mai napig tagja az alapítvány kuratóriumának, képviseli ügyüket a különböző helyzetekben. Az elmúlt évek során maga is részese volt az Aranyszív-díjak odaítélésének, s emiatt díjazottja nem lehetett. Ám az idén áthágták ezt a szabályt, ami jó alkalom volt felidézni a nehéz kezdeteket és együtt örülni, hogy mostanra sokkal gördülékenyebben zajlik az alapítvány élete. Csak azt sajnálja, hogy sokan, akik egyébként jó szívvel támogatják a civil szervezet tevékenységét, mégsem látogatják rendezvényeiket. Nem is tudják, mit hagynak ki!
 
Sinka László alpolgármester szintén tagja a kuratóriumnak és egyébként is szívesen vesz részt minden városi eseményen. A mai napig örül, hogy azonnal elfogadta Cseh Éva alapítványi titkár néhány évvel ezelőtti felkérését, és bekapcsolódott a sérülteket segítő munkába.
 
A Pajta Színpadon egymást váltották az alapítvány barátai, a művészvendégek és produkcióik – kórus, tánc, vers, hangszeres muzsikák –, amit a Felhőjárók Mozdulatszínház előadása foglalt keretbe. Az ebédszünet után a házigazdák nagy kedvence, a Vakrepülés Színjátszó Egyesület látássérült énekesei adtak fergeteges koncertet.
 
A Sérültekért Alapítvány egyik legnagyobb értéke a kézműves alkotások - kosarak, üvegképek, szőttesek, táskák és ékszerek - mellett a Felhőjárók drámacsoport, akik által meg tudják mutatni magukat. Mára nem csak a város és Magyarország, de hamarosan az egész világ előtt, némi pénzügyi átcsoportosítással, valamint cégek és magánszemélyek támogatásával ugyanis sikerült egészen közel kerülni az írországi Corck-i fesztiválhoz, ahol több fogyatékkal élőkből álló európai drámacsoport között mutatkozhatnak be.
 
Az alapítvány abban is támogatja a fogyatékkal élőket, hogy szakmát tanuljanak és dolgozzanak. Takács Ákos kertész végzettséget szerzett és az utóbbi években egyre fontosabb szerepet tölt be a Felhőjárók társulatban is. Mivel még sosem ült repülőn, ettől egyelőre nem fél, mégis nagyon várja az utazást. Járt már kisebb határon túli turnékon a Martonvásári Fúvószenekarral, ahol tenor kürtön játszik, de úgy véli, az írországi utazás más lesz. Nagyon komolyan készülnek, hogy határozott és hatásos legyen a produkciójuk.
 
- Nagyon büszke vagyok a Felhőjárókra – mondta Cseh Éva, az alapítvány szakmai vezetője. Egy ilyen fesztivál, amin most részt vehetnek, megmutatja, hogy a kultúra az a közös nyelv, amivel mindenkit meg lehet szólítani, mindenkihez el lehet jutni
 
A drámacsoport az Arany-szív gálaműsorában is bemutatott - Yann Tiersen zenéjére Szélpál Stefi és Rédli Éva által készített - két koreográfiával fogja képviselni hazánkat és Százhalombattát a nemzetközi találkozón júniusban, Írországban.