Ez Van! Görbe tükör Érden
2012-06-11 - Egy bajai művész, Kelemen István lett a Százhalombattai Hírtükör országos karikatúra-versenyének idei győztese. Rajzát a mindhalálig tartó pénzvadászat ihlette. Rajta kívül többen is díjazásban részesültek, de az igazi nyertes mégiscsak a közönség, amely a humor nyelvén ismerheti meg a „véres valóságot.”
Átképzés, Bohócforradalom, Dolgos hétköznapok, Még lehet – néhány rajz a kiállításról. Az aktuális valóságból természetesen nem maradhattak ki a politikusok sem, élükön Gyurcsánnyal és Orbánnal. Az eltűnt szakdolgozat ugyanúgy ceruzavégre került, mint az egyre mélyülő gazdasági helyzet, az egyre szorosabbra húzott nadrágszíj, a lank- és a fog-adó ötlete. A zsűrizett kiállítási anyag 28 alkotó 71 rajzából áll.

Az van, hogy az Ez Van! országos karikatúrapályázatot a Százhalombattai Hírtükör évek óta sikerrel rendezi, de az idén beszállt a szomszédos Érd is, ezért a hónap elején az ottani a Városi Galériában nyílt meg a karikatúra-kiállítás, amely június közepéig látogatható.

"Megmozdult az egész Kárpát-medence, és amint láthatják, a nagy öregek mellett a fiatal generáció is próbálgatja szárnyait. Nézzék meg, mosolyodjanak el, nevessenek velünk, s ha kell, gondolkozzanak is el az életünk fura és fájdalmas helyzeteit ábrázoló rajzokon - hallottuk a tavalyi első helyezett, Dluhopolszky László megnyitójában, aki már több hazai és nemzetközi szakmai megmérettetésen bizonyult a legjobbnak.

A Hírtükör főszerkesztője, Czifrik Katalin megköszönte Érdnek a "beugrást" és reményét fejezte ki, hogy a közös munka további együttműködésre sarkallja majd a két várost. Átadta a megosztott második díjasnak járó oklevelet és pénzjutalmat a 27 éves százhalombattai egyetemi hallgatónak, Fazekas Leventének, aki már nem először indult a versenyen, tavaly különdíjat kapott.

A megosztott díj másik felét Jelenszky Lászlónak ítélték. Az Érdi Újság főszerkesztője, Bognár Nándor három különdíjat adott át: Bacsa Gergelynek, Halász Gézának és Teszák Sándornak. Bozsogi János, az Érd Városi Televízió vezetője pedig Gaál Tibort jutalmazta különdíjjal.  

A karikatúra nem más, mint gúnyrajz, torzkép, túlzás, paródia. A műfaj egyik legnagyobb élő alakja, Kaján Tibor is szeretett túlozni, de kezét mindig a jóindulat, a bölcsesség vezette. Az élet bonyolult, rejtett összefüggéseit kutatta és mutatta meg csak rá jellemző módon. "Néhány vonalban benne van minden, amit üzenni akarunk a világnak. Minden díj, amit kapunk, felbecsülése a munkánknak. Ez a nem túl komoly műfaj – még jó hogy nem vesszük komolyan – azért mély gondolatokat próbál közölni a humor nyelvén." A "kajáni" példabeszédet az érdi kiállítás tanúsága szerint az ifjabb karikatúrista-nemzedék is magáénak érzi.