Zöldpillangó gyomnövények között
2012-05-14 - Sokszor nemkívánatos hajtások is bontogatják szirmaikat a gonddal ültetett növények között, a bársonyosnak szánt pázsiton. Jó, ha tudjuk, mi mindenre jók a „gizgazok”.
A pitypang, azaz gyermekláncfű, más néven buborékfű, éjjeli lámpa, kikirics, kislibavirág, asszony-, illetve férfihűség ejtőernyőző magjaival biztosítja kiirthatatlanságát évszázadok óta. De miért is irtanánk ki, hiszen minden része kincseket rejt! Virágzás előtti leveléből salátát vagy főzeléket készíthetünk. Kesernyés íze miatt hosszabb áztatás után érdemes harmonikusabb ízű növényekkel – libatop, tyúkhúr vagy medvetalp – összekeverni. Franciaországban kimondottan fogyasztásra termesztik. A virágja felhasználásával készült mézsűrűségű szirup ízletes csemege. A növény vértisztító, hashajtó és gyomorjavító hatású.
 
A vérehulló fecskefűnek is számos népies elnevezése ismert. Hívják mennyei ajándéknak, ami jelzi, hogy szintén igen hasznos virágról van szó. Régi füveskönyvek tanúsága szerint a fecskék kis levéldarabkáival kenik fiókáik szemét. A növény vértisztító és vérképző hatású, csalánnal és bodzával a fehérvérűség ellen is hatásos a népi gyógyászat szerint. Felfázás és fülzúgás ellen 2-3 csésze forrázott fecskefűteát kell meginni naponta. Használ különböző bőrproblémák esetén, a leveléből nyert nedv a fáradt szemet frissíti.
 
A lándzsás útifű nem szépségével, hanem szaporaságával tűnik fel. Két fajtársával – a széles- és a közepeslevelű útifűvel – együtt belepi a várost. Légúti panaszokra azonban inkább patikai készítményt, alkoholos szirupot használjuk, aminek alapanyagát ültetvényeken termesztik. Köhögés ellen és dohányosok számára kifejezetten hasznos gyulladáscsökkentő és nyákoldó hatása révén.
 
Bojtorjánnal leginkább mezőkön, tisztásokon találkozhatunk. Friss hajtását Japánban és Portugáliában zöldségként fogyasztják. Gyógyászati célra az első éves növény zsenge, karószerű gyökerét használhatjuk szárítva. Vízhajtó, serkenti az epe munkáját, reuma és bőrbetegség ellen is hatásos. Olajkivonata hajhullás, zsírosodás, korpásodás kezelésére alkalmazható.
 
A tavasz tán legkedvesebb virága a százszorszép. Homeopátiás készítménye rándulások, zúzódások, bőrbetegségek kezelésére használható. Ha elégetjük a levelét, a füst elűzi a legyeket és a darazsakat. Így nyugodtan üldögélhetünk és gyönyörködhetünk a színpompás és hasznos gizgazokban.