A VUK és a TAO
2012-04-19 - Továbbra is a VUK SE üzemelteti az Óvárosi Sportközpont Százhalombattán – így döntött a képviselő-testület márciusban. Az utánpótlás-egyesület a társasági adóból igényelhető támogatásnak köszönhetően új fűnyírótraktort és mobilkapukat vásárolt a létesítménybe, emellett közel tízmillió forintos szerződést kötött egy sportszergyártó céggel sportolói felszerelésére.
Az önkormányzattal 2004-ben kötöttek tíz éves szerződést az óvárosi sportpálya üzemeltetésére. Katona István, a VUK SE elnöke elmondta, hosszú távú, konkrét terveik vannak a létesítménnyel.
 
Az idén, mint a legtöbb területre, az utánpótlás-nevelésre is kevesebb pénz jut a városi kasszából. Az úgynevezett látványsportok - kézilabda, kosárlabda, foci, vízilabda, jégkorong - azonban támogatást igényelhetnek a vállalkozások társasági adójából (TAO) is. A tavaly ősszel bevezetett szabályozásnak köszönhetően jelentős pluszforrásokhoz juthatnak az egyesületek, amiért azonban keményen meg kell dolgozniuk. Rengeteg az adminisztráció, és a felhasználható összeg valójában kevesebb, mint az elnyert – mondta a VUK elnöke, aki ideje nagy részében különböző tárgyalásokon igyekszik meggyőzni a vállalkozások vezetőit, hogy társasági adójuk egy részéről a VUK javára rendelkezzenek. Nehezíti a dolgát, hogy a támogatást nem viszonozhatja például szponzorként való feltüntetéssel.
 
A TAO támogatást - elfogadott sportágfejlesztési program alapján -, az átláthatóan és szabályosan gazdálkodó szervezetek vehetik igénybe, akik rendelkeznek bizonyos – célonként más és más százalékban meghatározott – önerővel is. A teljes összeget különböző elkülönített számlákon kell elhelyezniük, amiből mindig csak az adott célnak megfelelően és az előírt önrész hozzáadása után lehet költeni.
 
Ebből kell fizetni például az edzőket, akik eddig vállalkozóként, szerződéses viszonyban álltak az egyesülettel, most viszont másodállású munkaszerződés keretében kell foglalkoztatni őket, amely járulékfizetési kötelezettséget ró az egyesületre. Mindez azt jelenti, hogy a TAO-ból elnyert összeg jelentős része adó formájában visszafolyik az államkasszába.
 
A VUK igyekszik élni a lehetőségekkel: megoldani a bérkifizetést, a versenyköltségeket és a tárgyi eszközfejlesztést. 1,2 millió forintért vásárolták meg a nagyteljesítményű fűnyíró traktort és 1,5 millió forintba került a hat különböző méretű mobilkapu, amelyek a balesetveszélyes régieket váltják ki. Több sportszergyártó céget versenyeztettek, aminek eredményeképp közel 10 millió forint értékben kötöttek szerződést az egyik vezető nemzetközi márkával: a kézilabdázók új mezeket, melegítőket, a focistanövendékek pedig új cipőt is kapnak.