A világ legjobb öttusázói Százhalombattán
2012-04-16 - Újabb nemzetközi sporteseménynek adott otthont Százhalombatta április 12. és 15. között. A Trigranit Öttusa Világkupára várta a sportág legjobbjait. Az olimpia évében különösen fontos volt ez a forduló, mert értékes pontokat lehetett még gyűjteni a kvótaszerzéshez.
A verseny előtt Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány elmondta, hogy két férfi (Kasza Róbert, Marosi Ádám) és két női (Kovács Sarolta, Tóth Adrienn) kvótával már rendelkezik a magyar válogatott, de a kvalifikáció ideje alatt további pontokat szeretnének gyűjteni a pentatlonisták. Egy nemzetből két-két öttusázó nevezhet Londonba, az olimpiára, de ha többen szereznek részvételi jogot, sérülés esetén lesz választási lehetőség.
 
Harminchárom országból, szinte a teljes nemzetközi élmezőny rajthoz állt a világkupa-sorozat harmadik állomásán, amely a távoli helyszínek (Brazília, USA) után, az első európai forduló volt. A vívást a Városi Szabadidő Központban, az úszást a Kiss László Sportuszodában, a lovaglást és kombinált számot (futás, lövészet) pedig a Csónakázó-tó mellett kísérhették figyelemmel a nézők.
 
A csütörtöki női selejtezőt hetvennégyen kezdték meg három csoportban. Mindegyikből a legeredményesebb 12 versenyző jutott a szombati döntőbe, köztük öt magyar sportoló: Kovács Sarolta, Tóth Adrienn, Gyenesei Leila, Földházi Zsófia és Cseh Krisztina. Két szám után (vívás, úszás) jó helyen álltak a lányok, hárman végeztek az első tíz között. Az úszás után Vörös Zsuzsa, az athéni ötkarikás játékok bajnoka – aki szervezőként és edzőként is érdekelt volt a világkupán – elégedett volt az eredménnyel, hiszen az első, második negyedik és hetedik legjobb eredménnyel is magyar lány szállt ki a medencéből. Arra a kérdésre, hogy áll-e öttusázó Londonban a dobogón, így válaszolt: "A lányoknak minden adottságuk megvan a jó teljesítmény eléréséhez. Sok múlik azonban a szerencsén is, hogy azon az egy versenynapon, minden számban kijöjjön a lépés." Az említett szerencse a Csónakázó-tó mellett felépített lovaglópályán elkerülte a magyarokat, Árpád, Fire Cumano és Théma nyergében nem a legjobb eredményekkel értek célba. Az utolsó, kombinált szám után pedig, már nem sikerült a helyezéseken javítaniuk.
 
A női szám végén a francia Amélie Cazé állhatott a dobogó legfelső fokára, Donata Rimsaite, orosz és Laura Asadauskaite litván versenyzőt megelőzve. Az első tízben egy magyar végzett, Tóth Adrienn (7.), a többiek nem tudtak felzárkózni az élbolyhoz. Gyenesei 11., Kovács 20., Földházi 30., Cseh 33. helyen zárta a napot. Tóth Adrienn úgy nyilatkozott, hogy összességében elérte a célját, a legjobb magyarként szerepelt a világkupa-versenyen. Ezer ponttal zárta a vívást, egyéni csúcsot úszott, lovával viszont csak a pálya második részében találta meg az összhangot. Pálvölgyi kapitány így értékelte a lányokat: "Kiválóan úsztak, a vívás megfelelő volt, de a lovaglás ma nem ment. Jobb eredményre is képesek válogatott lányaink."
 
A férfiak vasárnapi döntőjébe három magyar versenyzőnek – Demeter Gergely, Marosi Ádám, Tibolya Péter – sikerült bejutnia a selejtezőket megkezdett 99 induló közül. Tibolya kiváló vívással, az első helyről indult az uszodába. A 200 méteres úszószámban Marosi tempózott a leggyorsabban, a negyedik legjobb idővel csapott a célba. A lovaspályán megteltek a lelátók a délutáni versenyszámra. Nagy taps köszöntötte Tibolyát, aki Popey nevű lován egy verőhibával, jó időeredménnyel ért célba, így harmadik helyről vághatott neki a kombinált számnak. Ünnepelhetett a helyi közönség a Trigránit Világkupa százhalombattai fordulójának végén is, hiszen a magyar férfiak jól szerepeltek. Tibolya Péter bronzérmet szerzett, Marosi Ádám tizedik, Demeter Gergely huszonnyolcadik lett a világ- és olimpiai bajnokokat felsorakoztató mezőnyben. A himnusz az olasz Nicola Benedettit köszöntötte, aki az utolsó számot hetedik indulóként kezdve, parádés futás után, elsőként szakította át a célszalagot. Dobogón állt még az orosz Andrej Mojszejev, aki egyenletesen jó teljesítményt nyújtott minden számban.
 
Tibolya a verseny után nagyon örült a harmadik helyezésnek, elégedett volt a technikai számokban megszerzett pontjaival, és külön szerencséjének érezte, hogy lova többször kisegítette. Elmondta még, hogy ebben az évben mindent egy lapra tett fel, hiszen négyen küzdenek azért a két rajtszámért, ami az olimpián való indulást jelenti. A szövetségi kapitány dicsérte fiait: "Küzdelmes, jó verseny volt. Tibolya türelmesen, okosan versenyzett, megérdemelte a harmadik helyezést. Marosi nagyon jól úszott, a kombinált számban nyolc hellyel lépett előrébb az előző pozíciójához képest, a junior korú Demetertől pedig, a fináléba jutás is remek teljesítmény volt." A férfiak döntője után Pálvölgyi Miklós úgy nyilatkozott, jó esély van arra, hogy Londonban magyar öttusázó is állhasson a dobogón.
 
A záróceremónia után Sinka László alpolgármester így foglalta össze a négy nap eseményeit: "Fantasztikus verseny volt, gratulálok a magyaroknak a sikeres szerepléshez. Örülök, hogy ilyen sok százhalombattai buzdította a helyszínen a versenyzőket. Kiválóan dolgoztak a szervezők, mindenki tudta és tette a dolgát. Remélem, sok hasonló rendezvényen láthatjuk még vendégül Európa és a világ sportolóit! "