Zöldpillangó virágok közt
2012-03-21 - Megérkezett a tavasz, aktuális tennivalóinkat Henrik Kati, százhalombattai virágkötő mester gyűjtötte csokorba.
Ha időt szánunk rá, hogy a lakásban, erkélyen, kiskertben élő virágoknak megkönnyítsük a megújulást, tegyük ezt természetes anyagok segítségével, minél kevesebb vegyszer használatával! Kezdjük a gondozást cserepes szobanövényeinkkel. A két legfontosabb dolog, amit mindenkinek tudnia kell velük kapcsolatban, a fény- és vízigényük. A sötétzöld, fényes, vastag levelű virágok kevesebb locsolást és napfényt igényelnek. Viaszos leveleik magukban tartják a nedvességet, többet ártunk a túllocsolással, mintha egy-két napig szomjazni hagyjuk őket. Más a helyezet a puhaszárú, vékonylevelű cserepesekkel, azokat gyakran kell vízhez juttatnunk. Aki erkélyét díszíti a lakásban áttelelt virágokkal, legyen óvatos, csak fokozatosan szoktassa őket a szabad levegőhöz.

Sokak kedvence a leander, magyarul babérrózsa és a muskátli. Ezeknek nevelése, tartása nem sok gondot okoz, de szirmaikban akkor gyönyörködhetünk leginkább, ha az elnyílt virágokat rendszeresen szárastól levágjuk. Nagyon sok napfényt és bőséges öntözést igényelnek. Mindkét növényhez ajánlott a természetes anyagokat tartalmazó, környezetbarát, virágüzletekben kapható "ültetőközeg", amely fekete és fehér tőzeget, illetve kókuszrostot tartalmaz. Létezik egyszerű, tápanyagoktól mentes változatban, ez azoknak ajánlott, akik jól ismerik a növényeket, és megfelelően tudják adagolni a szükséges tápanyagokat. A másik változata tartalmazza az elengedhetetlen ásványi anyagokat is, amelyek pótlását közel fél évre megoldhatjuk.

A mesterséges növényvédő szerek helyett használjunk környezetbarát anyagokat, amelyekkel a természet bőségesen megajándékozott bennünket. A csalán például nemcsak az emberi szervezetet tisztítja, de elriasztja a kiskertjeinkből a hangyákat, főzete felhasználható a levéltetvek és egyéb kártevők ellen. (15 dkg szárított vagy 10 kg friss csalánt áztassunk huszonnégy órán át tíz liter vízben, majd szűrés után azonnal használjuk fel.) Természetes védelmet nyújt növénytársainak a büdöske és fokhagyma is, mindkettő elriasztja a rovarokat, bogarakat. Kellemes, citromos, mentolos illatú szúnyogriasztó a kakassarkantyú. Bármelyik balkonvirág mellett jól érzi magát, de kicsit agresszíven szerez magának területet, így jó, ha műanyag lappal elválasztjuk a többi virágtól.

A kiskertek kellemetlen látogatói a meztelen csigák. Egyetlen éjszaka képesek elfogyasztani saját súlyuk negyvenszeresét. Készíthetünk ellenük csapdákat a növényeink levelei alá helyezett sós vízzel vagy sörrel, amelyekben elpusztulnak. A vonulási útvonalakra tegyünk éles köveket vagy tojáshéjat.
Az említett ültetőközegben, félárnyékos helyeken kiválóan fejlődnek a mentafélék, a citromfűfélék. A bazsalikommal vigyázzunk, mert hajlamos a kiszáradásra. Gyakran szedjük le a leveleket, ezzel az egyszerű módszerrel gyorsabb növekedést idézhetünk elő. Ha túl bő a "termés", egy vászonzacskóban száríthatjuk a felesleget.