Vidám télkergetés a Napsugár Óvodában
2012-03-02 -
Kisfiam 2 és fél éve jár a Napsugár Óvodába, azon belül is a Méhecske csoportba. Örömmel tapasztaltam ez idő alatt, hogy ebben az óvodában rendkívül nagy hangsúlyt kap az érzelmi nevelés, a szeretetteljes környezet. Ez már az óvodaválasztásnál is nagyon fontos volt számomra, mivel gyermekem eléggé visszahúzódó, nagyon ragaszkodó. Úgy gondolom, hogy az érzelmi neveléshez szorosan kapcsolódnak az ünnepek és hagyományok, hisz pozitív élményeket adnak, kiemelkednek a hétköznapokból, erősítik az összetartozást.
 
Nagyon örültem neki, hogy azt tapasztaltam, hogy nem csak a megszokott ünnepeket tartják meg, hanem felelevenítenek néhány népi hagyományt is. Ez azért tett boldoggá, mert olyan élményt nyújthat az óvodába járó gyermekeknek, amit városi gyerekként nem biztos, hogy megtapasztalnának.
Az óvodában február 13-tól 17-ig tartott a Farsangi Hét. Volt óvó nénik által eljátszott meseelőadás, táncház, sok-sok barkácsolás és persze az elmaradhatatlan vidám maskarázás. Kisfiam már erre is nagyon készült, mert annak öltözhettek be, aminek szerettek volna, és szülőkkel együtt ünnepelhették e jeles alkalmat.
 
A farsangi időszak lezárásaként február 22-én vidám télkergető kiszézést tartottak. Jaj, kisfiam már annyira várta ezt a napot! Az elmúlt években is felelevenítették ezt a népi hagyományt az óvodában, és nagyon pozitív élményekkel gazdagította gyermekemet, így hát most is alig fért a bőrébe. Én is utána néztem egy kicsit ennek a hagyománynak. Mi is az a kisze? A kisze böjti eledel, savanyú gyümölcs- vagy korpaleves, amit a hosszú télen már nagyon meguntak az emberek, és meg akartak tőle szabadulni. A kiszézéssel jövendöltek a lányok férjhez menésére, illetve azt is hitték, hogy a kisze kivitelével a betegséget, a rosszat és a telet is megszüntetik, elűzik. Az óvodában minden csoportban sokat beszélgetnek az e naphoz kapcsolódó szokásokról, naphívogató, tavaszváró mondókákkal, dalokkal ismerkednek meg, ugyanakkor nagy figyelmet fordítanak a tűzvédelem hangsúlyozására. Minden évben a nagycsoport, idén a Süni csoport kapta a megtisztelő feladatot, hogy elkészítse az óvoda kisze-bábját, illetve megszervezze az elégetését. A jeles napon útnak indultak csörgő-zörgő hangszerekkel a kezükben, élükön a kisze-bábbal, hogy sorra járják a csoportokat. Hangoskodással kísérve minden csoportban előadták kis műsorukat, mely télkergető, tavaszváró mondókákból, dalokból állt. Közben minden csoport felköthette a kisze-bábra a saját maga által készített szalagot, melyre olyan rossz dolgokat írtak, amit szeretnének, ha eltűnne a báb elégetésével. 11 órakor az udvaron gyülekezett az óvoda apraja-nagyja, kezükben zörgő hangszerekkel. Vidám éneklés, mondókázás, hangoskodás kíséretében meggyújtották és elégették a kisze-bábot.
 
Kisfiam ismét kipirult arccal mesélte az élményeit, sőt napokon keresztül csak erről az eseményről beszélt, illetve játékában is meghatározó szerepet kaptak a tűzzel, a tűzoltással kapcsolatos tevékenységek.
 
Ezúton is szeretném megköszönni az egész Napsugár Óvodának, hogy ilyen nagyszerű, különleges élményekhez juttatják gyermekeinket!
 
Lackó anyukája a Méhecske csoportból