Zöldpillangó aquaponiában
2012-02-27 - „Kínában a mai napig ráeresztik a pontyot az elárasztott rizsföldekre, hogy a kártevőket, a hulladékot és az algát takarítsa el, másrészt, hogy trágyázza meg a vizet, amitől jobban nő a rizs. De ugyanez a folyamat működött a régi Magyarországon az ártéri fokgazdálkodással. Az egész rendszert a természet találta ki, sőt, ez maga a természet” – nyilatkozta Gönczi Péter, debreceni „hobbikertész”, a leghíresebb magyarországi aquaponia-rendszer házigazdája.
A hiónia, azaz földnélküli növénytermesztés során különböző tápanyagokkal dúsított vizek segítik a növekedést, az akvakultúrás rendszerekben pedig nagy mennyiségű halat tenyésztenek kis vízben. Mindkét esetben káros, alkalmasint környezetszennyező vagy mérgező anyagok maradnak vissza. Az aquaponia e két rendszer kombinációja: növények és halak – tápláló és öntisztító – együttélése.
Az aquaponia-rendszert közel negyedévszázada alkalmazzák általában mediterrán körülmények között, illetve víz-, termőtalaj- és élelmiszerszegény országokban. A halak által trágyázott víz táplálja a növényeket, majd megtisztulva kerül vissza a halakhoz, és így tovább. A növények nem földben, hanem kavicsok között nőnek, így nem támadják meg őket a földdel összefüggő betegségek: gombák, férgek. Nem kell és nem is lehet vegyszert keverni a rendszerbe, hiszen az kiölné azt az ökoszisztémát, amely hatékonyságát biztosítja. Működését bárki kipróbálhatja kicsiben, egy ablakba állított akváriummal, aminek a tetején cserépbe ültetett növényeken átvezeti a vizet.
 
Gönczi Péter melegházának legfőbb érdeme, hogy a mi éghajlatunkon is fűtés nélkül működik. Ennek magyarázata a jól átgondolt tájolás és a szigetelés. Az üvegház déli oldala – bizonyos magasságig – üvegezett, döntött, északi oldalán pedig feketére festett, vízzel teli hordók biztosítják a hőtároló közeget. Így a legnagyobb hidegben és a legmelegebb nyárban is kellemes tavaszi klímát őriz.
 
A zárt rendszerben szivattyú forgatja a vizet, ennek áramellátása, valamint a haltáp kerül pénzbe, összesen körülbelül havi 3500 forintba. A párolgás miatti vízfogyást esővíz pótolja. A kiépítéssel járó első nagyobb befektetés néhány év alatt megtérül, és a családi asztalra friss hal kerül saját termesztésű zöldségekkel és fűszerekkel. A debreceni üvegházban – a teljesség igénye nélkül – saláta- és káposztafélék, spenót, retek, paradicsom és paprika, hagymafélék, petrezselyem és egyéb fűszernövények, valamint gyógynövények teremnek.
 
Pisztráng Gönczi Péter-től: "Végy egy pisztrángot az aquaponiás medencéből, csippents hozzá egy marék petrezselymet, kapj ki a kavicsok közül egy fej fokhagymát. Nézd meg az interneten, hogyan kell pisztrángot pucolni! A megtisztított halnak vágd fel a hasát, pakold tele friss petrezselyemmel, kívül-belül pakold meg fokhagymás, petrezselymes vajjal és tedd a sütőbe 35 percre!" (Forrás: indexvideo)