Szűkebb mozgástérben töretlen fejlődés
2012-02-17 - Közmeghallgatásra várta Százhalombatta lakosságát a városvezetés a 2012. évi költségvetés témájában február 14-én a városháza dísztermében.
A központi szervezeti átalakítás során kikerül az önkormányzat hatásköréből az okmányiroda, a gyámhivatal és az építésügyi hatóság működtetése – tájékoztatott Vezér Mihály polgármester. 2013-tól az általános és középiskolák munkáltatói joga is központi irányítás alá kerül. Változik a vízközmű-szolgáltatás rendszere, választani kell, hogy melyik szolgáltatóegységhez csatlakozzon városunk. Ezt követően az árhatósági jogkör is kikerül Százhalombatta önkormányzata kezéből. Világgazdasági szempontból is bizonytalan a gazdálkodó szervezetek helyzete, ami elsősorban fő bevételi forrását jelentő iparűzési adón keresztül érinti városunkat.
 
Minderre felkészülve kellett költségvetést alkotni – hangsúlyozta a polgármester. Elhangzott, a tervezett bevétel 7,7 milliárd, míg a tervezett kiadások 9,4 milliárd forint. A hiány az előző évi pénzmaradványból finanszírozható, a város tartaléka az év végére 2,8 milliárd marad. Az óvatos tervezés miatt azonban az sem kizárt, hogy a tényleges deficit mindössze 500 millió forint lesz.
 
A költségvetési koncepció igyekszik figyelembe venni a különböző szektorok terhelhetőségét. A nagyvállalatoktól származó adóbevételből automatikus rendszerben 60-100 millió forinttal kívánja a város támogatni a kis- és középvállalkozásokat, hogy versenyképesek maradjanak.
 
Az óvatos, takarékos tervezés következtében csökken a civil-, a kulturális és a sportszervezetek önkormányzati támogatása, amit az intézményeknek kell kezelniük. A polgármester megjegyezte, könnyű úgy gazdálkodni, ha ömlik a pénz, nehezebb helyzetben mutatkozik meg, ki jó vezető.
 
Kiemelte, a kedvezőtlen körülmények ellenére sem áll meg a város fejlesztése. Folytatódik az intézmény-felújítási program, az út- és járdarekonstrukció, az energiatakarékos pályázatok és a fűtéskorszerűsítési beruházások támogatása, valamint a közvilágítási hálózat felújítása is. Európai Uniós pályázat keretében a város 600 millió forintos támogatást nyert a szennyvíztisztító rekonstrukciójára, amelyhez 500 millió forinttal járul hozzá az önkormányzat.
 
A fejlesztések között említette a Szent István templom mögötti területet, amit sikerült az önkormányzatnak megszerezni. A telket a CBA és a Takarékszövetkezet fogja hasznosítani saját költségén, a városra az előzetes tereprendezés és a későbbi parkosítás feladata marad, valamint megvásárolhatja az Ifjúság úti leromlott állapotú épületegyüttest. A terület előkészítése idén elkezdődik, a szupermarket és a pénzintézet a tervek szerint 2013-ban költözködik az új helyre.
 
Az Arany János és az Eötvös iskola tornaterméről, valamint a tervezett új városi sportcsarnokról szólva a polgármester a sportcélú támogatási rendszerben, az úgynevezett TAO (társasági adó) pályázatban lát megoldást.
 
Zárszavában hangsúlyozta, bízik benne, hogy olyan költségvetési rendeletet fogad el a képviselő-testület, amely a lehető legtöbb ember érdekét fogja szolgálni.
 
A tájékoztató után Jankovits Márta, a Faluvédő Egylet elnöke érdeklődött, hogy folytatódhat-e a komposztáló ládák osztása, amire Róthweil Róbert, a Műszaki Iroda vezetője pozitív választ adott. Megkérdezte azt is, van-e terve az önkormányzatnak az óvárosi Rév ábécével, amire vonatkozóan nemleges választ kapott. Elmondta, szeretnék, ha térfigyelő kamera vigyázná a Hulladékkommandó által pályázati pénzből megtisztított Erkel körúti garázssort. Ehhez kapcsolódott Gáspár János, ottani közös képviselő kérése is, aki szintén több térfigyelő kamerát szeretne az illegális szemétlerakás megelőzése érdekében. Javasolta továbbá, hogy bontsák fel a betont és telepítsenek virágágyásokat, mert szerinte az is megakadályozná a hulladéklerakást. Vezér Mihály megköszönte a civilek segítségét és a felelős állampolgári magatartást, ugyanakkor a térfigyelő kamerákkal kapcsolatban megjegyezte, nem szerelhetnek mindenhova, legfontosabb, hogy a főbb közlekedési csomópontokban, illetve a ki- és bevezető utakon működjenek. Szintén Gáspár János kért tájékoztatást a polgárőrség legitimitásáról. Turbucz Sándor jegyző ügyészségi vizsgálatra hivatkozva elmondta, az egyesületnek rendeznie kell belső viszályait és a szervezeti kérdéseket, de ez nem lehet akadálya annak, hogy az önkormányzat támogassa a város számára szükséges vállalt feladatát, hozzátette, az önkormányzat folyamatosan ellenőrzi a szervezet gazdálkodását.