Döntött a falugyűlés
2011-12-08 - A falugyűlés döntött: Zenálkó Etelkát, az egykori tanítónőt javasolják az Óvárosi Közösségi Ház névadójának Százhalombattán. A témában a Barátság Kulturális Központ rendezett fórumot december 1-jén.
Pátkai Zsolt alpolgármester, a településrész képviselője szerint Óváros szellemi gazdagságát jelzi, hogy máris válogatni lehet a nevek között, sőt, az eddig felmerülteken túl bizonyára még jó néhány arra alkalmas személy jöhetne szóba. Elmondta, hogy ha a megjelentek egyezségre jutnak, sürgősségi indítványként terjeszti javaslatukat a decemberi képviselő-testületi ülés elé. Ha a testület pozitívan dönt, január 22-én, a Magyar Kultúra Napján meg lehet tartani a névadási ünnepséget, és ki lehet állítani az egykori Kultúrház építőinek névsorát is.
 
Balpataki Katalin, a "Matrica" Múzeum történésze Zenálkó Etel mellett érvelt. Mint mondta, sem előtte, sem utána senki nem foglalkozott olyan mélyrehatóan, példamutatóan az ifjúsággal, a kultúra közvetítésével, mint az egykori tanítónő. Szerinte Zenálkó Etelka itteni tevékenysége keltette fel az igényt egy önálló kultúrintézmény létrehozására, de megemlítette elnevezési lehetőségként Jankovits Ferencet is, aki saját családi házára vett fel 1000 pengő hitelt, hogy az egylet meg tudja vásárolni azt a malmot – dr. Matta Árpád ingatlanát –, amelynek tégláiból aztán felépült a kultúrház. Emellett az építkezés is az ő koordinálása mellett folyt.
 
Az egykori alapító lánya, Jankovits Márta nem foglalt állást ez ügyben, bár mint mondta, igen jól esne neki, ha édesapjáról neveznék el a közösségi házat, mert azon túl, hogy anyagilag fedezte és összefogta az építkezést, rengetet tett a faluért.
 
Lehoczky Zsuzsanna történész, a Városi Archívum munkatársa nem vitatta Zenálkó Etel érdemeit, de úgy vélekedett, az akkori tanítóknak kötelességük volt tanórákon kívül is foglalkozni az ifjúsággal. Ő dr. Matta Árpád egykori földbirtokos neve mellett tette le a voksát, mert rendkívül sokat tett a faluért. Tagja volt az iskolaszéknek, szorgalmazta és támogatta a katolikus templom építését. Személye, tevékenysége méltánytalanul feledésbe merült, és a közösségi ház névadása remek alkalom lehetne, hogy az utókor kifejezze háláját.
 
Bauer Istvánné, Manci néni maga is Zenálkó Etel tanítvány volt. Elmondta, hogy öt éves kora óta ismerte a tanítónőt, akit mindenki szeretett. Kiváló szervező volt, felkeltette és lekötötte a fiatalok érdeklődését. Legemlékezetesebb munkássága a népszínművek betanítása és előadása volt.
 
Jankovits Márta a Faluvédő Egylet nevében köszöntötte Manci nénit, aki november 26-án töltötte be 95. évét, és rengeteg segítséget nyújt helytörténet iránt érdeklődőknek.
 
Dr. Vicze Magdolna, a "Matrica" Múzeum igazgatója úgy vélekedett, ha értéket akarunk teremteni, három dolog szükséges: szellemi táplálék, anyagi háttér, koordinálás. Dr. Matta Árpád kétségtelenül az anyagi hátteret jelentette a falunak, de Zenálkó Etel szellemisége és Jankovits Ferenc koordinálása nélkül nem jöhetett volna létre a közösségi ház. A múzeum hivatalos álláspontja, hogy a névadó Zenálkó Etel legyen.
Györei János, aki idestova hatvan éve lakik Óvárosban bevallotta, hogy neki semmit sem mondott a Zenálkó Etel név, édesanyja viszont emlékezett rá. Véleménye szerint talán olyan személyt kellene választani, akit többen ismernek. Utánanézett néhány dolognak. Zenálkó Etelről semmit sem talált, míg dr. Matta Árpáddal kapcsolatban rábukkant a Faluvédő Egylet kiadványában egy, a jelenlévő Balpataki Katalin által írt cikkre, amely alapján ő úgy véli, hogy a róla való elnevezés méltó lenne a házhoz. Szerinte azonban megfontolandó névadóként Márton Béla is, hiszen évtizedekig élt és alkotott a faluban, ráadásul műterme a közösségi ház galériáján volt.
 
Szigetvári József és Pátkai Zsolt szerint elsősorban az Óvárosi Közösségi Házat kell elnevezni, utána pedig a BKK igazgatója saját hatáskörében adhatja majd a házban lévő termeknek a felmerült neveket, és további lehetőségek is adódnak a kiemelkedő személyiségek emlékének ápolására.
 
Szigetvári József ugyanakkor hangsúlyozta, az elnevezés szimbolikus tett, amellyel az óvárosiak lokálpatriotizmusát, történelmi tudatát szeretnék erősíteni. A jövő évben a közösségi házban újra bevezetik a színjátszást, és ez Százhalombattán egyértelműen Zenálkó Etelhez kapcsolható.
 
Mivel a megjelentek nehezen jutottak konszenzusra, Pátkai Zsolt javaslatára szimpátiaszavazást tartottak, amelyen kis fölénnyel ugyan, de Zenálkó Etel kapta a legtöbb szavazatot. Az alpolgármester ugyanakkor javasolni fogja a képviselő-testületnek, hogy a Matta-kerthez vezető Szabadság utat dr. Matta Árpád útra kereszteljék át.