Sárkány a vízben!
2011-11-22 - Százhalombatta játékos város – hangzott el november 19-én az első uszodai sárkányhajó-fesztivál megnyitóján a Kiss László Sportuszodában. Joggal tartozik immár városunk jelképei közé a sok különböző vízfelület is, ami nem először ad otthont országos jelentőségű vízi összejövetelnek.
Az első híreket hallva a legtöbben elképzelni sem tudták, hogyan kerül a tizenkét és fél méteres sárkányhajó az uszodába és hogyan lehet vele a huszonöt méteres medencében versenyezni.
- A hajó a ledönthető oldalablakon keresztül éppen befért – idézi fel Cseh Péter, az esemény ötletgazdája. Csapattársammal, Tóth Attilával a kijevi sárkányhajó klub Eb-ről hazafele tartva találtuk ki, hogy nálunk is meg lehetne rendezni, ami Európában már több helyen hagyomány. A téli felkészülési időszakban uszodai sárkányhajó-versenyeket tartanak. Tavasszal alakult meg a Dunafüredi Vízisport Klub Sárkányhajó Szakosztálya, akikkel összefogva, a VSZK segítségével jött létre a rendezvény.

A plakátról már valamit sejteni lehetett, ám a valóság minden képzeletet felülmúlt. A hajóban hat-hat fős csapatok ültek egymással szemben, és igyekeztek minél erősebben húzni, hogy a hajót az ellenféllel együtt minimum két méterrel elmozdítsák, és átlapátolják a célt jelző zászlósor alatt. Valkusz Pál, a DVK elnöke indító bíróként vezényelte a futamokat. Az indítás pillanatára – a sárkányhajó-versenyek rendje szerint – teljes csend telepedett az uszodára, majd elhangzott a rajt és felharsantak a bíztató kiáltások.
A hangzavarban a csapattagok duzzadó izmokkal, ritmusosan csapták a vízbe az evezőket, dagadtak a hullámok, a hajóban már mindenki csurom vizes volt – a hajó pedig egyhelyben állt a medence közepén.
Máskor kirobbanóan indított az egyik oldal és már-már át is tolta az ellenfelet a célvonalon, amikor azok rátaláltak a ritmusra, kivédték a támadást és lendületesen győzelemre fordították a küzdelmet. A legrövidebb menet körülbelül négy másodpercig, míg a leghosszabb több mint másfél percig tartott.
Összesen 22 csapat jelentkezett 39 egységgel, szabadidős és céges kategóriában, férfiak és mix – azaz nőkkel tarkított – felállásban. Az indulók mintegy fele Százhalombattáról verbuválódott, mások az ország különböző városaiból érkeztek.

A Városi Szabadidő Központ munkatársai, a DVK sárkányhajó szakosztálya és segítőik nem csak házigazdái voltak az eseménynek, de két formációban vízre szálltak. No Para! elnevezésű összeállításuk – részben a MOL Paraffingyár munkatársai – a céges mix kategória harmadik helyéig lapátolta fel magát. Második helyre a dunaújvárosi Power Popeye csapata futott be, akik matrózsapkájukkal és kék-fehér csíkos pólójukkal megnyerték a legkreatívabb jelmez versenyét is. A céges mix kategóriát a budapesti szakközépiskolásokból szerveződött Kajakra fel! nyerte.

Tisztelet illeti Százhalombatta önkormányzatát. Egyrészt, mert lehetővé tette ezt az izgalmas eseményt városunkban, másrészt mivel csapatuk – a Team Gronkel – izgalmas küzdelmek közepette harmadik helyezést ért el a céges férfiak kategóriájában. Ez esetben szó szerint egy hajóban evezett Hegedüs Róbert világbajnok kajakozóval és képviselővel Vezér Mihály polgármester, Macsali Róbert sportreferens, Szalai Attila és Szél Pál képviselők, és Mátyás Alajos, aki a VSZK munkatársaként erősítette a városi csapatot.

A verseny egyik legkedvesebb momentuma volt, amikor Fekete László, a VSZK vezetője – aki szintén versenyzett - átadta a harmadik díjat Vezér Mihálynak, aki lelépett a dobogóról és átnyújtotta a második helyezést a DragonSZKI csapatnak. A fiatal SZISZKI-s srácok, hátuk mögött a nyári, Csónakázó-tavon rendezett verseny bajnoki címével, laza magabiztossággal többé-kevésbé végigtarolták a mezőnyt, míg a döntőben szembekerültek a GDF Suez csapatával, akik kőkemény küzdelemmel, de kivívták a győzelmet.
A szabadidős kategória egyértelmű bajnoka a Budapestről érkezett Römi volt, akik férfi és mix felállásban is győzedelmeskedtek. Nem csoda, hiszen ők a Magyar Kajak-Kenu Szövetség Sárkányhajó Szakosztály hivatalos csapata olyan versenyzőkkel, mint Foltán László olimpiai és világbajnok, Patyi Melinda és Paksi Tímea többszörös világ- és Európa-bajnok kajakozók. A második helyet is ugyanannak a csapatnak, a Fehérvár Dragonnak sikerült megszereznie mindkét összeállításban. A szabadidős kategória mix felállásában az ELMŰ, a férfiak között pedig a Vidám hajó legénysége evezett a harmadik helyre.

A pergő ütemű versenyt látványos lézershow zárta. Cseh Péter elmondta, a résztvevőktől csupa jó visszajelzést kapott, és már jelentkeztek új csapatok is, akik ebből a küzdelemből ugyan kimaradtak, de ha lesz folytatás, szívesen részt vennének. (fotó: Ba Norbert)