Ősz az OMNYE-nél
2011-11-16 -
Harmadik közös szakmai napját tartotta meg a MOL Finomítás és az Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesülete október 21-én. Az egyesület tagjai itt kapták meg az elmúlt évi tevékenységet összefoglaló színes kiadványt, és sor került az éves közgyűlésre is. A jó hangulatú összejövetel a 80 éves dr. Rátosi Ernő, a finomító volt vezérigazgatójának köszöntésével kezdődött. Az ünnepelt meghatottan fogadta a MOL, az OMNYE és a város képviselőinek meleg szavait és ajándékait.
 
A Szakmai Nap első előadását Mosonyi György, a MOL Nyrt. felügyelőbizottságának elnöke, ez év májusáig a társaság vezérigazgatója, tartotta. "A MOL a XXI. században" címet viselő előadás áttekintette a nemzetközivé váló nagyvállalat elmúlt 10 éves fejlődését, és felvázolta a következő évtizedek lehetséges pályáját. Az előadó hangsúlyozta, hogy a piaci-gazdasági körülmények gyors változása miatt a stratégiát évente felül kell vizsgálni. A jövőt illetően három fő lehetséges fejlesztési irányt jelölt meg: a szénhidrogénkészletek kutatását és növelését, a horvát és olasz finomítók korszerűsítését és nyitást a villamos energiatermelés felé. Ez utóbbi célt szolgálja a százhalombattai finomítóban tervezett erőműépítés.
 
A további előadások elsősorban a humán erőforrás területével foglalkoztak. Varjasi Gábor HR vezető a MOL utánpótlás-nevelési és szakmai kompetencia-fejlesztési törekvéseit ismertette. A műszaki pályák iránti csökkenő érdeklődést az olajipari cégvetélkedők, országos és nemzetközi szakmai pályázatok kiírásával próbálja ellensúlyozni. Ezek az általános iskola felső osztályaitól a végzett fiatal szakemberekig terjedő korosztályt fogják át. A legjobbak számára már egész fiatalon lehetőség nyílik komoly vezető beosztásra és szakmai előmenetelre a vállalatnál.
 
Ehhez a témához szorosan kapcsolódott Csernik Kornél előadása, aki a MOL Finomítás részéről a felsőoktatási intézményekkel való kapcsolattartást mutatta be. A részvénytársaság tantervi javaslatokkal, vendégelőadókkal és anyagi támogatással segíti több egyetem munkáját. A Pannon Egyetemen, Veszprémben már külön MOL Tanszék működik, a helyiségek, laborok teljes felújítását a MOL Nyrt. finanszírozta. Cserébe a szakmai igényeinek jobban megfelelő fiatal szakemberekre számíthat végzésük után.
 
Befejezésül dr. Pánczél Andrea társasági kommunikációs igazgató beszélt a MOL társadalmi szerepvállalásáról. Hangsúlyozta, hogy ez nem azonos a szponzorációval, hanem sokkal többet jelent annál. Kiterjed a fenntartható fejlődésre, a környezet- és egészségvédelemre úgy a saját munkavállalók, mint a társadalom többi tagja számára.
 
A szakmai napot követő éves közgyűlésen az egyesület tagsága elfogadta az elnökség beszámolóját, a pénzügyi jelentést és a jövő évi költségvetés tervezetét.
 
November 10-én ismét klubestet tartottunk a Dunafüredi Közösségi Házban.
Lehoczky Zsuzsanna történész bemutatta a Városi Archívum működésének eddigi eredményeit kérve az egyesületi tagok segítségét a további gyűjtőmunkához. Takács Zoltán tagtársunk a "Kedvenc zeném" sorozat folytatásaként Liszt Ferencről és a Koronázási miséről tartott előadást, amelyet a már hagyományos "Ki nyer ma?" zenei kvízkérdés zárt le.
 
Fő vendégnek Spéth Gézát, Diósd polgármesterét hívtuk, aki évtizedekig DKV-s munkatársunk volt. Bemutatta szakmai pályafutását a DKV-nál, majd beavatott bennünket abba, hogy milyen hatások alapján vállalta a polgármesteri megmérettetést a 90-es évek elején. Véleménye szerint ötszöri megválasztását és a település élén elért eredményeket elsősorban konszenzuskereső készségének és a "tiszta kéz" politikájának köszönheti. Hangsúlyozta, hogy az önkormányzatokat érintő tervezett változtatások kedvezőtlen hatásai miatt fokozottan szükség van a környező települések összefogására.
Az OMNYE ez évi gazdag programja december elején, a másodszor megtartandó Mikulás-esttel zárul.
 
OMNYE