Hősök emléke
2011-10-24 - Már napokkal az évforduló előtt elkezdődött az 1956-os forradalom és szabadságharc felidézése Százhalombattán.
A Találkozás a forradalommal elnevezésű program keretében szabadtéri képzőművészeti és fotókiállítás volt látható a főtéren, a "Matrica" Múzeumban történelmi plakátkiállítás nyílt, 22-én pedig két korabeli autó járta a köztereket és közintézményeket a "forradalmi ifjúsággal", akik október 23-a verseit, dalait, hangulatát idézték fel.
 
23-án délelőtt a barátságtalan idő ellenére felemelő pillanatokat élhettek át a Szent István téren ünneplők. Márai Sándor Mennyből az angyal című versét Németh Kristóf színművész adta elő, majd Baják László, a Magyar Nemzeti Múzeum történész-szakmuzeológusa beszélt az 55. évvel ezelőtti eseményekről. Kiemelte a forradalom világtörténelmi jelentőségét, a magyar nép hősies kiállásának köszönhetően ugyanis egyszer és mindenkorra megállt a kommunista ideológia nemzetközi térhódítása. A mindenféle politikai aktualitástól mentes beszédet tiszteletteljes, csendes koszorúzás követte, majd a művelődési ház Színháztermében folytatódott a megemlékezés a szokásosnál valamivel kevesebb számú közönség részvételével.
 
Vezér Mihály polgármester a nemzet egységét emelte ki az 1956-os forradalom legnagyobb értékeként, ünnepi beszédét pedig Vaclav Havel gondolatával zárta: "Kövesd azt, aki az igazságot keresi, de messziről kerüld el, aki azt állítja, hogy megtalálta."
 
A polgármester átadta az önkormányzat PRO URBE Százhalombatta Díját Takács Péternek. A Barátság Művelődési Központ nyugdíjba vonult igazgatója 1968-tól dolgozott a közművelődés területén, 1973-ban bízták meg az akkor szakszervezeti működtetésű Barátság Művelődési Ház irányításával. Felnőttoktatást, színházi rendezvényeket, ünnepségeket szervezett, mozit üzemeltetett, ifjúsági klubot, klubszínházat hozott létre. Munka mellett szerzett népművelő-könyvtárosi, majd népművelés szakos előadói végzettséget. Az általa vezetett közintézmény az évek alatt a városi kulturális élet befogadó központja, igazi otthona lett szerteágazó programkínálattal, számtalan klubbal, alkotó közösséggel. Takács Péter tevékenysége nagyban hozzájárult a város szellemiségének kialakulásához, a közgondolkodás formálásához. Magatartását mindig egyszerűség, közvetlenség, segítő szándék jellemezte. Ma főként családjának él és erdélyi képzőművészeti gyűjteményét gondozza, novellái, anekdotái folyóiratokban jelennek meg. Munkáját több alkalommal is elismerték, a PRO URBE Díj a város köszönetét fejezi ki az évtizedekig odaadással végzett kultúragazdagító, közösségépítő tevékenységért.
 
A nemzeti ünnep este mécses gyújtással és emlékhangversennyel folytatódott a BKK-ban. Teltház előtt, óriási sikerrel mutatta be Mozart Requiemjét a Pannónia Kamarazenekar, a Budapesti Stúdió és a Budapesti Ifjúsági Kórus szólistákkal és Déri András, az Operaház karnagya vezényletével.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 55. évfordulójáról való megemlékezés november 4-én a KÉSZ rendezvényével folytatódik.