„A népmese az olvasás táltos lova”
2011-10-17 - Ezzel a címmel rendezett a Magyar Olvasástársaság országos konferenciát, melynek a korai olvasóvá nevelés volt a főtémája. A VII. Népmese-konferenciát szeptember 23-24-én ezúttal Egerben tartották.
A százhalombattai Szivárvány Óvoda vezetője – Kovács Lajosné óvodavezetőt két munkatársa, Raczkó Tamásné és Papp Csilla is elkísérte a rendezvényre, mivel a népmese megjelenik a gyermekek mindennapjaiban, szorosan kapcsolódik nevelőmunkájukhoz, óvodai programjukhoz, célkitűzéseikhez.
A vendégeket a "Meselátó szemek" című kiállítás fogadta, ahol egy történet sorai között figyelő gyermek szempárok tanúskodtak a mesélés varázsáról, és arról, miért fontos, hogy élőszóval, a közönségre, a gyermekünk tekintetét lesve meséljünk. A találkozón az olvasás, a népmese szeretetén és fontosságán túl, kiemelt szerepet kapott az esélyegyenlőség is. Siketnéma mesélő, jeltolmácsa segítségével életteli, humoros fabulával szórakoztatta a közönséget. Az egri női börtön igazgatója beszámolt arról a CD-ről, amin elítélt asszonyok mondanak fel meséket. Az egri Bródy Sándor Könyvtár gyermekkönyvtárosa segítségével feldolgozott és összeállított történeteket szeretteiknek küldhették el karácsonyi ajándékként.
Határon túli magyar közösségek és különböző magyarországi tájegységek is képviseltették magukat az összejövetelen, és nem csak meséket, de ötleteket és tapasztalatokat is hoztak magukkal. A sepsiszentgyörgyi könyvtárosok beszámoltak kezdeményezésükről, a "könyvkelengyéről". Városukban a gyermekek – a magyarok magyar, a románok román nyelvű – mondókás, mesés könyvet kapnak születésükkor. "Városmesét" is szerveztek: a résztvevők megtöltötték a települést, eljátszották a történetet, kiállták a próbát, harcoltak a sárkánnyal és végül megtalálták az "örök élet titkát".
 
Gyermekkönyv-kiadók képviselői kerekasztal-beszélgetésen vitatták meg a népmese-kiadás lehetséges irányait. Klasszikusokat, átdolgozásokat, magyar vagy külföldi meséket jelentessenek meg? Felvetődött, hogy milyen régen adtak ki igényes Benedek Elek gyűjteményt. A Móra Kiadó beszámolt arról, hogy folytatásos történetet ad ki vékonyka formában, amivel a kisgyerekek könnyebben juthatnak a "kiolvastam egy könyvet" sikerélményéhez, ami lendületet, bátorságot adhat számukra egyre vastagabb kiadványok elolvasásához is.
 
Az ELTE tanító- és óvóképzőjének tanárai és hallgatói a mesélés hagyományának megőrzéséről tettek tanúbizonyságot. Elmesélték azt a gyakorlatot, hogy a főiskolások ellátogatnak könyvesboltokba, ahol mesélnek az éppen arra járóknak. Ezek a fiatalok valószínűleg nem csak óvodapedagógusként, de anyaként és apaként is mesélni fognak gyermekeiknek.
 
Tanulságos volt az a beszélgetés is, amely szerint nem biztos, hogy szerencsés versenyeztetni az óvodásokat mese- és versmondással, fontosabb inkább megszerettetni velük.
 
Az első nap lezárásaként a "mese-kocsmában" közösen kanyarintották és kuszálták egy történet szálait a résztvevők. A meseszövést a százhalombattai Hamvas Béla Városi Könyvtár munkatársa, Kovács Marianna irányította, aki egyik főszervezője, háziasszonya és moderátora is volt a konferenciának.
A százhalombattai óvónők nagyon büszkék voltak "falubelijükre", aki nem csak remek mesélő, de kiváló szervezőkészsége is megmutatkozott, többek között abban is, hogy a résztvevők többször is pozitívumként utaltak vissza a tavalyi, százhalombattai találkozóra.
 
Kovács Lajosné elmondta, hogy jó úton járnak a Szivárvány Óvodában, amikor élő szóval, bábozással teszik élménnyé a meséket a gyerekek számára nap mint nap, és amikor vendég mesélőt hívnak, újabb élménnyel gazdagítják a gyermekeket. Nagy hatással voltak rájuk a sepsiszentgyörgyi könyvtárosok ötletei, szeretnék valamilyen szinten Százhalombattán is megvalósítani azokat. Kiemelte, a közművelődésnek és a közoktatásnak össze kell fognia az olvasóvá nevelés hatalmas feladatának megvalósításában. Hiányolták ugyan, hogy a helyszínen nem lehetett mesekönyveket vásárolni, ugyanakkor megértik és helyeslik, hogy nem jelent meg a kereskedelem ilyen formában.
 
Kovács Lajosné tervezi, hogy kísérő munkatársaival együtt nevelési értekezleten számolnak be a kollégáknak és a szülőknek a konferencián szerzett tapasztalatokról. Nagyon szimpatikusnak tartották, hogy a jó és előre mutató dolgokat hangsúlyozták a pozitív hangulatú találkozón.
 
(A konferencia előadásai megtekinthetők a http://nepmesenapja2011.ektf.hu/videok/ oldalon.)