Hogy tetszik takarékoskodni?
2011-10-17 - Október utolsó munkanapja – az idén 31-e – a Takarékosság Világnapja. Takarékoskodni sok mindennel lehet: energiával, vízzel, idővel, szóval.
Bánkuti Gyuláné, nyugdíjas: Ilyen kicsi nyugdíjból nem lehet megtakarítani. Az első, hogy befizetem a csekkeket, én ezt vallom. A többit úgy osztom be, hogy éhen ne haljak. Nem egy napra főzök, hanem három-négyre. Zuhanyzóm van és elzárom a vizet, amíg szappanozok.
Bánkuti Gyuláné, nyugdíjas

Tuza Györgyné, takarítónő: Vízzel, gázzal takarékoskodom. Olyan edényeim vannak, amik drágák, de fele idő alatt elkészül bennük az étel, és utána sokáig melegen tartja. Energiatakarékos mosógépem van, ami kevesebb vizet fogyaszt, és folyékony mosószert használok, mert az nem marad a ruhában, nem leszek allergiás. Energiatakarékos városi kisautóval járok, a lányom pedig úgy spórol, hogy gyalogol. Vásárlásnál is figyelek, mert nem mindig a legolcsóbb a leggazdaságosabb.
Tuza Györgyné, takarítónő

García Miller és családja Panamából: A tető sarkánál áll egy nagy hordó, törölközővel letakarva. Azt a vizet isszuk, azzal főzünk, ami a hordóban összegyűlik. Vagy például veszünk egy ananászt, és abból csinálunk limonádét. Nádcukorral édesítjük, kijön belőle 3-4 liter, és olcsóbb, mint megvenni a kész üdítőt. A csapvízből nem szabad inni, az csak mosásra való. A gépet csak a nehezen mosható ruhákhoz használjuk, egyébként kézzel mosunk. Panamában nem használnak légkondit, hanem legyezőt. Későn megy le a nap, nem kell fűteni, nem kell világítani és a ruhán is sokat lehet spórolni.
García Miller és családja Panamából

Rácz Richárd, cégvezető: Sehogy. Minden ember a saját pénztárcájához mérten takarékoskodik. Van, aki megnézi, mit vesz, van, aki nem nézi az étlap jobb oldalát. Aranytartalék persze mindig van, de nem szó szerint aranyban, hanem forintban. A kapcsolatokkal takarékoskodom.
Rácz Richárd, cégvezető

Willy Katalin, háromgyermekes anya: Nem naponta megyek vásárolni, hanem inkább nagybevásárlásokat rendezek, és ilyenkor nagytételben vásárolok. Nem fűtöm a lakást, ha nincs otthon senki. Csak akkor indítom el a mosógépet, ha tele van. A gyerekeimnek bérletet veszek, és otthoni szendvicset visznek tízóraira. Főzéskor megválogatom, melyik edényt, melyik méretű elektromos lapra teszem, hogy ne menjen el feleslegesen az energia. Az időmmel úgy takarékoskodom, hogy mindent elrámolok, így nem halmozódik fel a pakolnivaló.
Willy Katalin, háromgyermekes anya

Petró Magdolna, varrónő: Mindennel spórolunk, amivel tudunk. A legfontosabb, hogy mindenhova kerékpárral járok, amikor csak tehetem. Ez nem csak takarékos, de egészséges is. A kert minden centiméterét beültetjük haszonnövénnyel, komposztálunk, nem tesszük ki az utcára a zöldhulladékot. Teljes évre megtermeljük a zöldséget, gyümölcsöt, nem kell boltba járni. Nagyon sokat dolgozunk, a párom remek kertész. Tyúkokat tartunk, nem kell tojást sem venni. Ez a legnagyobb spórolás – nem csak a magunk, de környezetünk számára is –, hogy nem kell a teherautónak vinni az árut ide-oda.
Petró Magdolna, varrónő