Szemét ügy
2011-09-16 - Volt idő, amikor Százhalombatta az úgynevezett „piszkos tizenkettőhöz”, vagyis az ország legszennyezettebb települései közé tartozott. Igaz ugyan, hogy ezt a titulust a két ipari létesítmény kezdeti környezetszennyezése miatt kapta, de a piszkos, mégiscsak piszkos. A városvezetés és az itt élők évtizedek óta tevékenykednek, hogy ez a ragadványnév lekopjon, és nem eredménytelenül. Városunk régóta az ország egyik legrendezettebb, legtisztább települése.
Ezért viszont az illetékeseknek nap, mint nap meg kell küzdeniük, és mélyen bele kell nyúlni a város kasszájába is. Ahol emberek élnek, ott bizony hulladék is keletkezik. Elemi érdekünk, hogy környezetünk tiszta legyen. Ezért vannak a szemetes edények, a szelektív hulladéklerakó bázisok, a komplex hulladéklerakó telep.
 
Sajnos azonban, nem mindenki gondolja így. Sokan úgy érzik, hogy személyes környezetük tisztán tartása az elsődleges, és szeretnek kényelmesen, gyorsan, nem utolsó sorban olcsón megszabadulni a szemetüktől. Az illegálisan lerakott hulladék – amelynek mennyisége évről évre nem csökken - nemcsak a szemet, az orrot bántja, hanem rendkívül veszélyes a környezetre is. Felszámolása mindenképp költséget jelent, igaz, nem közvetlenül az elkövetőnek, hanem a városnak, esetleg a telektulajdonosnak, ahova lerakta.
 
Százhalombatta Város Önkormányzata a 2011. évre Közszolgáltatási szerződést kötött a Szákom Kft-vel, amely szerint a helyi közutak és közterületek tisztántartása, a zöldhulladékok háztól történő szelektív elszállítása, valamint az illegális hulladéklerakatok felszámolása az ő feladata. A céghez tartozik a szelektív hulladékgyűjtő pontokon lerakott kommunális hulladék elszállítása, a városba vezető utak mentén lerakott hulladék zsákos gyűjtése, a Bara-patak mentén összegyűjtött szemét elszállítása és az illegálisan kihelyezett reklámplakátok eltávolítása is. A város hulladékmennyisége megközelíti évente a 9000, a szelektíven gyűjtött hulladék a 300-350 tonnát, míg az illegális hulladék a 416 köbmétert.
Ezen felül ide számíthatjuk még azon hivatalos és civil szervezetek támogatásának költségét is, amelyek - a Szákom Kft. munkáját is segítve - részt vesznek az illegális hulladék lerakásának megakadályozásában, felszámolásában.
 
Kétség kívül a legaktívabb közülük a Hulladékkommandó Társadalmi Járőrszolgálat, amely 2009-ben kezdte meg munkáját. Jelenleg 27 járőr vállal szabadidejében szolgálatot, saját költségén. A 2-3 fős járőrcsapatok gyalog, biciklivel, autóval, lóháton járják körbe, elsősorban a közterület-felügyelők és a kommunális szolgáltató hatásköréből kieső területeket, az erdőt, a Duna-partot, az óvárosi hegyet. Nem egy esetben akadályoztak meg lerakást, és összesen 48 eljárást kezdeményeztek, mert általában találnak a feltételezett elkövetőre utaló nyomokat a szemét között. Ezt fotóval, videóval dokumentálják, majd mellékletként csatolják a rendőrségi feljelentéshez. A tetten ért illegális lerakók általában pénzbüntetést vagy írásbeli figyelmeztetést kaptak, de volt olyan eset is, amely az ügyészséghez került.
A Hulladékkommandó tevékenysége kétségtelenül hiánypótló, munkájukat támogatják a civilek, az önkormányzat és különböző cégek, vállalkozások is.
 
A szemét üggyel a Százhalombattai Polgárőrség is foglalkozik. Rendszeresen járőröznek a 6-os úton, a Fogoly utca végén, Óváros területén, illetve a Duna-parton. Rajtakapás még nem volt, de illegálisan lerakott hulladékot már találtak. Ilyen esetben értesítik a Szákom-ot.
A százhalombattai rendőrség is rendszeresen járőröz a város bel- és külterületein, és odafigyelnek az illegális hulladéklerakásra is. Havonta - kéthavonta közös járőrözést szerveznek a Hulladék-kommandóval, és tavaly ősszel egy ilyen akcióban sikerült tetten érniük és megakadályozniuk egy szemétlerakót a 6-os út mellett.
 
A feljelentések is hozzájuk futnak be. Az ő hatáskörükbe tartozik megállapítani, hogy szabálysértési, vagy büntetőfeljelentési ügyről van-e szó. Utóbbi intézkedésre akkor kerül sor, ha veszélyes, vagy nagy mennyiségű hulladékot dob ki valaki. Veszélyes hulladéknak számít például a vegyszeres, olajos, benzines flakon, kanna, vagy az elhullott állat teteme is.
 
Az illegális hulladéklerakókat tehát több szervezet is figyeli, szigorú büntetést is kapnak lebukás esetén. Ennek ellenére a szemét újratermelődik. Talán még szigorúbban kellene büntetni, talán még jobban oda kellene figyelni, és nemcsak a hatóságnak meg a zöldeknek, hanem mindenkinek. A megkérdezett szakemberek és önkéntesek azt kérik, civilként is merjünk rászólni a szemetelőkre, nagyobb hulladéklerakás tettenérése esetén pedig igyekezzünk megjegyezni az autó rendszámát, esetleg a pontos személyleírást, és azonnal hívjuk a rendőrséget, mint ahogy azt a hulladék-kommandósok és a polgárőrök is teszik. Ha mi magunk botlunk bele egy szeméthalomba, mindenképp hívjuk a Szákom-ot!
Akinek pedig nagyobb mennyiségű, nem kommunális hulladéka keletkezett, legálisan is megszabadulhat tőle. Ha lomról van szó, megvárhatja a lomtalanítást – tavasszal és ősszel –, de konténert is rendelhet a Szákom-tól. Amennyiben veszélyes hulladéka van, a szintén az önkormányzat által biztosított veszélyes hulladékgyűjtés idejét kell kivárnia. A kerti hulladékot egy köbméterig ingyen elszállítja a Szákom, afelett ki lehet vinni a szeméttelepre, ahol az egyéb, például építési hulladékot is le lehet rakni meghatározott díj ellenében. Aki anyagilag nem tudja megoldani a szemétszállítást, kérhet segítséget az önkormányzattól.