Jubileumi tanácskozás
2011-09-14 - Idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját a százhalombattai Nevelési Tanácsadó. Az elmúlt évtizedekben közel hatezer helyi, illetve környékbeli gyermeknek biztosított logopédiai, gyógypedagógiai vagy pszichológiai ellátást. Az évforduló alkalmából szakmai konferenciát rendez október 5-én a Százhalombattai Rendezvény és Konferencia Központban.
Az intézmény létrejöttét nagy jelentőségű döntés előzte meg a városvezetés részéről, hiszen az akkori törvényi rendelkezések értelmében Nevelési Tanácsadót csak a fővárosban, a megyeszékhelyeken, illetve a megyei jogú városokban kellett alapítani. Az alapító okirat szerint hivatalosan 1987. január 1-jétől működik az intézmény, de pszichológiai és pedagógiai szolgáltatása már az 1986-87-es tanévben elindult. A hat fős induló szakemberlétszám megfelelt az akkori előírásoknak, majd 1997-ben pszichológus és szomatopedagógus kollégákkal nyolcra, újabb tíz év múlva pedig – a háromról öt főre bővített logopédus státusszal – tíz főre bővült a kollektíva. 2008-ban három iskolapszichológus alkalmazásáról döntött a fenntartó önkormányzat, akik szintén a Nevelési Tanácsadó munkatársai lettek.
Az intézményben logopédiai és pszichológiai szolgáltatás, gyógypedagógiai, illetve mozgásfejlesztés, pszichológiai tanácsadás és terápia, valamint iskolapszichológiai szolgáltatás működik, amelyeket térítésmentesen vehetnek igénybe a gyermekek, illetve családok. A tanácsadás és terápia mellett rendszeres szűréseket is végeznek az itteni szakemberek. A logopédiai, a mozgás- és a pszichomotoros szűrések az esetleges problémák mielőbbi felismerését és korrigálását szolgálják. A tanácsadó segítségét legtöbbször beilleszkedési, tanulási, illetve magatartászavarok miatt kérik a pedagógusok vagy a szülők. A szolgáltatásokat igénybe vevő gyermekek nagy többsége óvodás, illetve alsó tagozatos.
A százhalombattai gyermekek mellett 2007-ben kistérségi feladatellátás keretében Sóskúton és Pusztazámoron is biztosítottak nevelési tanácsadást és logopédiai ellátást, egy 2004-ben kötött társulási szerződés alapján pedig folyamatosan végeznek iskolaérettségi és részképesség-vizsgálatokat Tárnokon. Három éve működtetik az Óvodai és Iskolai Fejlesztőpedagógus Klubot, ahol az érintett szakemberek havonta tartanak esetmegbeszélést és konzultációt. A Nevelési Tanácsadó 2007 óta működik együtt az ELTE gyógypedagógiai főiskolai karával, ahonnan folyamatosan fogad logopédus hallgatókat terepgyakorlatra. 2009-ben OKAIM védjegyet szerzett, azaz Minőségi Nevelési – Oktatási Intézmény lett a Nevelési Tanácsadó. Munkatársai az elmúlt két és fél évtizedben közel 17 millió forintos pályázati támogatást nyertek, amit szakmai és informatikai fejlesztésekre fordítottak.
 
A huszonöt éves jubileum alkalmából szervezett konferenciára nemcsak a helyi, hanem a környező településeken dolgozó kollégáknak is meghívót küldenek – mondta el dr. Csór Gabriella intézményvezető. A rendezvényt dr. Tüske László oktatásért felelős tanácsnok nyitja meg, akinek annak idején, a százhalombattai Városi Tanács művelődési osztályának vezetőjeként kiemelkedő szerepe volt az intézmény megvalósításában. Az első huszonkét évre pedig Tahyné Borbély Julianna alapító igazgató emlékezik.
 
A szakmai előadásokat országosan elismert terapeuták tartják. Dr. Schneider Júlia és dr. Simon Ferenc, a gyógypedagógiai egyetem rendszeres előadói az anyanyelv-elsajátítás folyamatáról, az abban keletkező zavarok okairól, gyanújeleiről beszélnek. Az írásban, olvasásban, tanulásban felfedezhető sajátosságokat képi anyaggal, írásmintákkal, a gyakorlatban szemléltetik.
 
"Egymásra nézve" címmel tart előadást dr. Hardy Júlia kiképző pszicho terapeuta, a Magyar Családterápiás Egyesület elnöke, aki a családi krízisek gyermekekre gyakorolt hatásairól, illetve a gyermekek családban elfoglalt helyéről, szerepéről beszél. Előadásának másik témája a szülők és a pedagógus kapcsolata. Hogyan sikerülhet elkerülni a támadás-védekezés- ellentámadás csapdáját és eredményesen kommunikálni a gyermek érdekében? – egyebek mellett erről hallhatnak tőle az érdeklődők.
 
A konferenciára kiadványt is megjelentet a százhalombattai Nevelési Tanácsadó. Az évkönyvben bemutatják az intézmény történetét, eddigi eredményeit, szolgáltatásait, működését. A kiadvány előkészítésében az intézmény valamennyi munkatársa közreműködött.