Zöldpillangó a Zöldkatlan fesztiválon
2011-08-30 - Az ötlet abból indult ki, hogy egy fesztiválnak nem kellene feltétlenül rombolnia, ha építhet is. Legyen a nyár végén a különböző zsebkiürítő, szeméthegyeket termelő megafesztiválok ellenében egy üdítő, levezető, környezetkímélő civil megmozdulás, aminek kézzelfogható haszna is van. Az elképzelés Bálint György, a Bál-Na Produkció rendezvényszervező cég vezetőjének fejében fogalmazódott meg, aki jó partnerekre talált a megvalósításhoz Pázmánd polgármesterében, valamint a Fehérvári Fényszórók és barátaik körében.
2011 az Európai Unióban az önkéntesség éve. A Zöldkatlan fesztiválra nem lehetett pénzért belépőjegyet váltani, hanem az interneten kellett regisztrálni, egyúttal megjelölve, milyen önkéntes munkát vállal augusztus 26-27-én a településen és környékén a szórakozni vágyó. Az igazolt, négy órás munkavégzéssel váltotta meg részvételi jogát a szombat esti programokra, koncertekre, valamint kapott egy tál ételt és húsz pontot a katlanban használatos fizetőeszközre, a "ökos-kártyára" is.
 
Pázmánd jelmondata: "Otthon a természetben". A település rendszeresen pályázik különböző környezetvédelmi beruházásokra, tervezik a közintézmények energia önellátását, a szelektív hulladékot pedig nem csak a gyűjtőszigetekről, de hetente-kéthetente a házak elől is elviszik. dr. Virányiné dr. Reichenbach Mónika, Pázmánd polgármestere büszke rá, hogy települése híres önkéntességéről. A Föld napján 150 helybeli vett részt a faluszépítő akcióban, és felemlegette, hogy fogadott családjuk van Devecserben, ahova az elsők között érkeztek segíteni a vörösiszap-katasztrófa után.
 
A többek közt Győrből, Siófokról, Szegedről érkezett fesztiválozók ezúttal növényültetéssel, papír-brikett készítéssel, utcakép-rendezéssel, óvodafestéssel és bútorépítéssel, valamint a fesztivál előkészítésének keretében, erdőtisztítással viszonozhatták Pázmánd vendégszeretetét.
 
Az is igaz, hogy akik nekiindultak, hogy szemetet szedjenek a falu utcáin, alig-alig találtak munkát. A kilencvenes évek óta egyre többen költöznek ki a fővárosból, vagy a még közelebbi Székesfehérvárról az ősi településre, de leszámítva egy-két gigantikus és meghökkentő új építményt, a legtöbben a régi parasztházakat újították fel, tiszteletben tartva az eredeti formákat és funkciókat. Látszik a rendezett portákon, a tiszta utcákon, hogy öntudatos, lokálpatrióta közösség él a faluban.
 
Sokan kiültek péntek este a templom mellé a fesztiválnyitó rendezvényre. A polgármesterasszony köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a település legégetőbb gondja jelenleg a több mint 300 éves katolikus templom aggasztó statikai állapota. Rendbehozatalára eddig tízmillió forint pályázati pénzt sikerült szerezni, de ez nem elég ahhoz, hogy biztonságossá tegyék, így az a veszély is fennáll, hogy végül nem használhatják az épületet.
 
Egyelőre azonban még a templomból csendült fel a helyi Gyertyaláng kórus és barátaik koncertje, miközben a Fehérvári Fényszórók színes rajzolatok jelenítettek meg a falakon. Dolmány Rita és Horák Dávid Pauli álltak a vetítők mellett és üveglapra festett kacskaringós motívumaikkal keltették életre a romlásukban is szép templomfalakat.
 
A fényfestést művelő fiatalok másfél éve utaznak ezzel a produkcióval. Jártak már Dániában és Franciországban is, ahol egy snowboard-fesztivált színesítettek látványos művészetükkel. De volt alkalom, amikor húsz vetítővel vonultak fel és vontak fénybe hatalmas tereket. Ezek a festmények lehetnek állóképek, helyben készülő művek, de van példa animációs megoldásra is.
 
Ám ez a fényes bemutató csak járulékos önkéntesség volt részükről, tudniillik miután Bálint György megálmodta a Zöldkatlan fesztivált, átadta a szervezés és kivitelezés nagy részét Dolmány Ritának és barátainak, köztük Mészáros Péternek. Utóbbinak onnan volt rutinja, hogy tőle indult az a csákvári házibuli, ami szervezésük nyomán koncertekkel dúsított, 600 fős Pusztafesztivállá nőtte ki magát.
A Zöldkatlan programjának gazdagítására hívtak többek között slack line-os fiatalokat, akik egyensúlyozni tanították az érdeklődőket, volt triál-bemutató, azaz két kerékkel sziklán és ugrálókötélen ügyeskedő fiatalok, szombat délelőtt az erdei ösvény egyik kanyarulatában egy verklis bácsi muzsikált, és még számtalan apró ötlet töltötte meg a használaton kívüli kőfejtő katlanokat és környéküket. A fiatalok kezelték a fesztivál honlapját és facebook-oldalát, intézték az önkéntesek regisztrációját, leszervezték a részt vevőket és a fellépőket. Fogadták a különböző csoportokat, akik közül sokan már péntek délután a helyszínre értek. Az ország különböző szegleteiből érkezett kis egységek először csak messziről méricskélték egymást, de a megnyitót követő tábori jamboreen a házigazdák színes fényekkel és zenével beterítették a katlant, leterítettek egy pokrócot és egységbe kovácsolták a csapatot. Az éjszakai mulatsághoz az energiát napelemmel feltöltött akkumulátorok biztosították.
 
Akik szombaton végeztek a faluban az önkéntes munkával, levezetésként ékszereket, kitűzőket gyárthattak, agyagozhattak. A széles programválaszték végül az esti koncertekben csúcsosodott ki. A baráti zenekarok – KIPU, PEZ, Mentés Másként és a Lions of Suburbia – mellett fellépett Copy Con és a Freedom Fighters, akik Salgótarjánba menet tértek be a Zöldkatlanba egy délutáni koncertre. Eleve hálátlan dolog első fellépőnek lenni, de ők beleadtak apait-anyait. Tisztelet és köszönet illeti őket, hogy szintén önkéntes munka keretében (tehát ingyen) felrázták a tikkasztó melegben megfáradt közönséget!
A szervezőknek csak az fájt, hogy míg ők mindent jól előkészítettek és idecsábították az embereket, a helyszínen derült ki, hogy az önkormányzat nem készült fel igazán a fogadásukra. De végül mindenkinek jutott feladat és szerszám is. A facebook-oldalon 255 támogatója volt a rendezvénynek, a honlapon körülbelül 180-an regisztráltak, de valójában mindössze 150-en érkeztek meg és vettek részt a munkában és a mulatságban. Természetesen ott voltak a helyiek is, köztük az egyik polgárőr, aki a csütörtöki előkészületektől kezdve szorgoskodott, dolgozott a szervezők keze alá.
 
A szombat este, a fellépők, a színek és a fények fesztivált idéztek, míg a helyben sütött kenyérlángossal, a helyi szörpökkel, pálinkával, a környékbeli borokkal és a pázmándi családokkal az összejövetel sokban emlékeztetett egy falunapra. Összességében a hangulat azt adta vissza, amit Dolmány Rita úgy fogalmazott, szeretnék felidézni a régi aratóünnepeket, amikor az emberek este együtt ünnepelték a jól végzett munkát.
 
Bálint György ötletgazda elmondta, Pázmánd csak az első a sorban, a programcsomag továbbvihető, és tervei szerint szeretne is legalább a Velencei-tó körüli településeken hasonló – az önkéntességet és a bulizást ötvöző – fesztivált rendezni.