Zöldpillangó a Főkertésznél
2011-08-23 - Százhalombatta környezeti képe az elmúlt évtizedekben óriásit változott. Egykori mezőgazdasági területeit ma már utcák, terek, épületek tarkítják. Ezzel párhuzamosan növényvilága is jócskán átalakult.
A városiasodás mellett a mindenkori vezetés nagy hangsúlyt fektetett a környezeti minőség fejlesztésére. Anno tanácsi segítséggel többnyire még társadalmi munkában folyt a parkosítás, fásítás. Ma a Főkertész felel a város parkjainak és más, kondicionáló célú zöldfelületeiért. Százhalombatta környezeti képének alakításáról Nagy Tamás Richárdnét, városunk főkertészét kérdeztük.
 
A városnak jelenleg ötéves – 2010-től 2015-ig tartó – parkfenntartói szerződése van a ZÖFE-vel (Zöldterület-fenntartó és Fejlesztő Kft.). E szerint ebben az évben parkfenntartásra, virágágyások beültetésére, faültetésre, karbantartásra 192 millió forint áll rendelkezésre. Ebből az országos szinten is magas összegből kell biztosítani a város környezeti minőségét. Nyolcszázezer négyzetméteren, melynek közel fele belterület, végeznek kaszálást évente tizenegy alkalommal, míg külterületen évente hétszer. De a városhoz tartozik még kaszálás szempontjából a Téglagyári völgy és a Benta területe is. Ugyan állami tulajdon, de a város önként vállalt feladatként kaszálja a Duna partot, illetve a gátat is.
 
A növények ültetésénél igyekeznek figyelembe venni a táj adottságait, de az itt őshonos növények többsége nem várostűrő. Faültetés esetén is elsődleges szempont, hogy jól bírja a városi körülményeket, de sorfák esetén a már meglévő állományhoz igazítják az új fajtákat, illetve figyelembe veszik a lakossági kéréseket is.
 
A Főkertész feladatkörébe tartozik a játékeszközök kihelyezése, karbantartása is. Egy parknak biztosítania kell a sportot, játszást, pihenést minden korosztály számára. Jelenleg négy helyen – a "Z" programos társasházaknál, a Tóth László és Irinyi József utcánál lévő szolgáltatóháznál, a Hága László parknál, illetve az Óvárosban a Lehel utca és Géza fejedelem utca közötti területen, a "Köbüki"-n – zajlik parkosítás és részleges rekonstrukció 60 millió forintos költségvetéssel.
 
A város szinte minden szegletében jelen lévő színpompás, változatos virágágyások összesen mintegy 1250 négyzetmétert foglalnak el, a kandelábereken 796 muskátli virágzik. A Damjanich úti felújítás során kialakított évelő virágágyások száma folyamatosan bővül.
 
A Szent István tér átalakítása lehetőséget adott kuriózumnak számító dísznövények kiültetésére, új stílusok kialakítására is. Ide sorolhatjuk a virágládákba ültetett leandereket, az évelő ágyásokat a sétányok mentén, az évelő tollborzfüvet, a törpe örökzöldeket, a zsályákat, levendulákat, az árnyliliomot. Színpompásak az ülőkés virágládák, a háromládás virágpiramisok a katolikus templom és a főtér közötti sétány mentén, melyben petúnia, lizinka és muskátli virágzik. Különleges látványt nyújtanak a díszkút mellett kialakított mille fleure stílusú – mozaikos elrendezésű – virágágyások. Az egy ágyásba kerülő virágok faja általában azonos, csak mintájuk változó.
 
A rengeteg növény védelmével is foglalkozni kell. A hársfákat illetve a rózsák levéltetvei ellen legtöbb esetben csak vegyszerrel lehet védekezni. A növényvédelmi állomás jelentései alapján permetezéssel próbálják megóvni a gesztenyefákat az aknázó molytól. A város gesztenyefái azonban sajnos kiöregedtek, hamarosan ritkítani kell az állományt.
 
Nagy gondot jelent a Budapesten 2004-ben megjelent, Amerikából származó lepkekabóca, ami a Dél-budai kistérséget szinte már teljes egészében ellepte. Már Százhalombattán is megjelentek a Derkovits, az Építők és a Bartók parkban. Ez az apró, fehér, ugráló kis rovar veszélyes, mert fajta független, így akár a szobanövényeken is megjelenhet. Védekezni csakis rovarölő szerekkel (a legjobb az Actara) tudunk ellene.
 
Az önkormányzat a Virágos Batta, a "Tiszta udvar, rendes ház" mozgalommal igyekszik a lakosságot is bevonni a környezet szépítésébe. Ugyanezt a célt szolgálja a minden év májusában kiosztásra kerülő, mintegy húszezer tő egynyári virág.
 
A Virágos Batta versenyen három kategóriában lehetett nevezni: társasházi erkély vagy előkert, és családi ház. A mintegy hetven nevező eredményeit a Battai Napokon ismerhetjük meg.
Ugyanakkor a város évek óta pályázik a Virágos Magyarország versenyen is. Eddig leginkább különdíjakat kaptunk, de minden esetben nagyon közel voltunk az első helyhez. Az idén a zsűri tagjaiból elragadtatást váltott ki az új főtér, illetve az, hogy a városnak nincs mostoha területe, vagyis, hogy minden területen intenzív ápolás folyik.
 
A versenykiírás idei fő témája a település főterének, főutcájának rendezettsége, virág- és növényi díszítése, harmóniája az épített környezettel, beleértve az ott található hivatali, kereskedelmi és vendéglátóhelyeket, Nívó-díjas új terünkkel jó esély van az első helyezés megszerzésére.
Mivel az októberi díjátadó ünnepség minden esetben a nyertes településen zajlik, már kora ősszel ismert lesz az eredmény.
 
Nagy Tamás Richárdné főkertész úgy látja, a városlakók egyre inkább magukénak érzik a köztereket, parkokat, egyre kevesebb a rongálás, a növényirtás és egyre igényesebbek nem csak a kertes házas, de a társasházas övezetek kertjei, erkélyei.