Életek énekével
2011-08-22 - Százhalombattán, a Summerfest keretében került sor az Országos Társadalmi Felzárkóztatási Egyesület roma tehetségkutató versenyének döntőjére augusztus 15-én a BKK Színháztermében. A zsűri elnöke Raduly József, a 100 Tagú Cigányzenekar egykori vezetője volt, a versenyen megjelent a kultúra néhány jeles képviselője és dr. Aradszki András országgyűlési képviselő, valamint Babai János, Veszprém és Fejér megye kisebbségi képviselője, az Országos Roma Önkormányzat vezető tisztségviselője és Szilárdi László, BAZ megye kisebbségi képviselője, az ORÖ tagja.
Egyszer egy nagysármási muzsikus cigánylegény egy fergeteges koncert után az életről őt faggató riporternek hirtelen – szinte minden filozófust megszégyenítő módon – ennyit válaszolt: "váratlanul jövünk a világba, s akként is megyünk ki belőle." Sokan azt mondják, hogy az autentikus cigányzenének valami különös hatalma van az emberszív felett. Talán nem véletlen, hogy az erdélyi magyar népzenét a cigányzenészek szólaltatják meg a leghitelesebben. A cigányzenész úgy játszik, mintha az ujjaival gondolkodna, s mintha a hangszerébe vándoroltatná át közben a lelkét. Balog Elemér, az egyesület elnöke ezeknek a gondolatoknak a légkörében kezdte el szervezni a romák országos tehetségkutató versenyét. Az egyesület elsődleges célja a roma integráció támogatása, valamint minél több tolerancia-program megvalósítása. Azt vallja, a cigányság eredményes integrációja csak akkor lehetséges, ha a romák olyan környezetben élhetnek, ahol a körülöttük lévő autentikus kulturális anyagot fölemelhetik. Az első lépés természetesen önmaguk fölemelése, hogy szellemüket kinyithassák az Igazságra és az Életre. Ezzel egyetértve adta támogatását a verseny megrendezéséhez a Hangszerészek Országos Szövetsége, a Hangszerkészítők Országos Egyesülete, a Magyarok Öröksége Alapítvány és az Eurhytmics Kft. Az országos versenyen 77 jelentkező indult, akik közül 7-en mérték össze tudásukat Százhalombattán.

A találkozó célja a versenyen túl az is, hogy a legtehetségesebb fiatalok a mai magyar zenei életben munkát kaphassanak. A megmérettetés autentikus és művészi kategóriában tartották. A zsűri nehéz feladatott kapott, hiszen a fellépők mindegyike nagy tehetségről és nagy zenei tudásról tett tanúbizonyságot.

Autentikus kategóriában az első díjat a budapesti Sztojka László kapta, aki gitáron, tamburán és águricán játszott. A második Sárközi Lajos énekes lett, míg a harmadik díjat Németh Lajos és Németh József gitárosok vihették el. Ebben a kategóriában az Encsencs Zenekar és a hozzájuk tartozó Őszirózsa Táncegyüttes (vezetőjük: Milák Zoltán) különdíjat kapott.

Művészi kategóriában Fényes Attila és Kovács Gergő gitár-duója lett az első helyezett, második pedig Banyák Gyula zongorista. Ebben a kategóriában a zsűri harmadik díjat nem osztott ki. E kategória győztesei szeptemberben, a Budapesten megrendezésre kerülő Hangfoglalás koncerten egy órás szereplési lehetőséget kapnak.

A legjobbak még aznap este, a Nagysátorban felállított színpadon is felléptek. A városunkban élő Balog Elemér elmondta, hogy az egyesület több hasonló kulturális rendezvényt is szeretne megvalósítani Százhalombattán, ugyanakkor a roma integráció érdekében a szomszédos Érden, az egyházakkal közösen, egyházi napközit hoznak létre a hátrányos helyzetű gyermekek számára a közeljövőben. Az Amerikát is végigzenélő egyesületi elnök a következő szavakkal zárta tájékoztatását: "Aki értékes emberré akar válni, annak gyakorolnia kell a jót: edzenie kell szüntelenül önmagát, hogy a jócselekedet saját természetévé váljék."