Hunyadnak karjai
2011-07-25 - Családi napot szervezett a százhalombattai Jobbik a nándorfehérvári diadal 555. évfordulója alkalmából július 23-án. Ennek keretében állították föl a Szent István templom mellett Szabó Ottó kézdivásárhelyi fafaragó szobrászművész Hunyadi János emlékének szentelt domborművét.
Az időjárás nem volt kegyes a szervezőkhöz, ám a szakadó eső ellenére a római katolikus templom közelében elkezdődött a főzés, a kirakodóvásár és az amatőr zenekarok fellépése sem maradt el a főtéren. Várnai Péter, a Jobbik helyi szervezetének elnöke elmondta, hogy szeretnék rendszeressé tenni, hogy egy-egy jelentősebb történelmi eseményünkről családi nap keretében emlékezzenek meg. Az elmúlt évben dr. Tóth Béla és Feilinger Tamás kezdeményezésére gyűjtés indult annak érdekében, hogy Szabó Ottó műalkotását városunkban lehessen felállítani. A kézdivásárhelyi mester tizenöt évig élt itt, az ő kezének a munkáját dicséri a Szent István templomban található Szűzanya-szobor is, de az ország több templomában, kápolnájában fellelhetőek alkotásai. Amikor elkészült a Hunyadi-dombormű, a százhalombattai Jobbik is csatlakozott a civil kezdeményezéshez, amelynek eredményeképpen mostantól nem csak a harangszó emlékeztet bennünket a nándorfehérvári hősökre Százhalombattán.

Illéssy Mátyás plébános ünnepi beszédében részletesen elmondta az 1456. július 4-e és 22-e közötti ostrom történetét. Mint kiemelte, az akkori Európa is - az egyházon belül - egyfajta uniós törekvéseket próbált megvalósítani, ám mégis – a nagy ígéretek és nagy vehemencia ellenére – Magyarország egyedül maradt a török elleni küzdelemben. Csak Kapisztrán Szent János ferences rendi szerzetes mindenkire átragadó és lelkesítő hitének, valamint Hunyadi János július 22-ei zseniális ellentámadásának volt köszönhető a győzelem, ugyanis tízszeres túlerővel álltunk szemben akkor.
 
Győzelmünket egész Európa ünnepelte, és a III. Calixtus pápa által kiadott rendelet szerinti déli harangszó nem a magyarokért imádkozó harangok szava lett immár, hanem a keresztény templomok győzelmi éneke. Az ünnepi beszéd után Illéssy Mátyás felszentelte az emlékművet, majd dr. Tóth Bélával leleplezte azt. A jelenlévők a Himnusz és a Székelyhimnusz eléneklésével tisztelegtek az egykori hősök emléke előtt.

A családi nap programjában az amatőr zenekarok után a Déva együttes koncertje következett, majd az érdeklődők több neves politikus és politikai szakértő előadását hallgathatták meg legégetőbb problémáinkról. Az emlékmű felszentelése után a nap is kisütött, a gyermekek önfeledt játékától lett gazdagabb a megújult főtér.