Százhalombatta bölcsője
2011-06-28 - A régi hagyományokról, a Szent László napi búcsú feléledéséről beszélt Pátkai Zsolt, a körzet képviselője az Óvárosi Kulturális Napok megnyitóján június 24-én a közösségi ház utcára néző termében, aminek falait régi battai fotók díszítik. A képviselő kiemelte, fontos, hogy a városban lakók is felfedezzék, milyen kincsünk van, meg kell, hogy ismerjék a régi Batta történeteit, hiszen Óváros Százhalombatta bölcsője.
Mészáros Szilvia, a BKK művelődésszervezője régi óvárosi család sarja. 2007 óta igazgatja az Óvárosi Közösségi Házat, szervezi programjait. A kiállítás képei és dokumentumai részben a rokonok gyűjteményeiből kerültek elő, de sokat ajánlottak fel mások is felhívására. Az összegyűlt gazdag anyagot szeretnék folyamatosan bemutatni a közönségnek. Mivel az apró képeket digitálisan felnagyították, többen most fedezték fel magukat egy-egy osztályképen vagy csapatfotón.

Annak idején körhinta, vásár és utcabál jelentették a Szent László napi búcsút. A mulatság mindig színházi produkcióval kezdődött, ahogy most is. Az "Egy szoknya, két nadrág" című zenés játékot vastapssal köszönte meg a közönség. A darabban fellépett Szóka Júlia, aki máskor énekórákat ad a Barátság Kulturális Központban.

A jövőben azonban az a terv, hogy az Óváros lakóiból verbuválódott, amatőr színkör fog előadni valamilyen népszínművet, ahogyan az régen is volt – mondta Szigetvári József, a BKK igazgatója. Szeretnék feleleveníteni Zenelko Etel szellemét, aki hajdanában a falubeli színjátszókat vezette. Amikor bezárt a régi közösségi ház, búcsúztatójára szintén népszínművel készült a társulat, de már nem volt alkalmuk bemutatni, mert a férfiak többségét addigra behívták a II. világháborúba. 1940-ben készült el az új épület, ami most újra az óvárosi közösségi élet központja lett. A jövő évi előadás előmunkálatai márciusban kezdődnek, amire elsősorban óvárosi szereplők jelentkezését várják a BKK-ban.
A 2011-es Óvárosi Napok szombaton a családokról szólt. Reggel a Városi Fúvószenekar ébresztette a falut, napközben kézműves foglalkozások, zenés gyerekprogramok zajlottak. Bár a kisebbek leginkább a teret övező domboldalon szaladgáltak, többnyire kifestett arccal, miközben szüleik az asztaloknál vagy a fűben ülve beszélgettek. A kellemes időben a "Matrica" Múzeum munkatársai és Török László, amatőr fényképész kirándulásra vitték az érdeklődőket a romantikus, történelmi utcákon. A Benta-ART, az Óvárosi rajziskola és a Gombolyag Klub alkotói bemutatót tartottak, és lehetett karikatúrát is rendelni a művészektől. A városi cserkészcsapat játékos gyakorlatokkal tette próbára a gyerekek ügyességét. A Szent László téren klasszikus vásári kavalkádban árusok kínálták portékáikat: kézműves-remekeket, vattacukrot, lufit és természetesen lángos is. Az est fénypontja Szikora Róbert és gidái fellépése volt. Végül a sötétedő téren színpadra lépett Bonnie & Clyde, és beindult az éjfélig tartó utcabál.

A vasárnap a mezőföldi népi hagyományok jegyében telt. Hagyományosan ezen a napon, a László napot megelőző vasárnap tartották a körmenetet és a következő hétvégén a Szent László napi misét és búcsút. Bár a misét rendes idejében, ezúttal július 3-án tartják, a búcsú egy héttel korábbra, a körmenet köré szerveződött.

Ezen a napon kivételesen megnyílt a szerb ortodox templom is a közönség előtt. Sokan kihasználták a ritka alkalmat, hogy megismerjék, mit rejt a szép barokk épület.

A téren népi vásár, klasszikus tükrös-szíves mézeskalácsok és népművészeti kézműves foglalkozások várták a látogatókat. Népszerű volt Kádár Ferenc vándorfotográfus fotószínháza, akinél jelmezekkel és hátterekkel teremtett régi miliőben lehet fényképezkedni.

Délután mezőföldi mulatság kezdődött. A házigazda Forrmás Hagyományőrző Együttes a kompkikötőbe vonult, ahol a Bara zenekarral, kenyérrel, sóval és borral várták a Tökölről érkező néptáncosokat és a Kóló zenekart. A partról együtt vonultak fel táncolva, zenélve, énekelve a Szent László térre, ahova hamarosan megérkezett Diósd és Tárnok néptánccsoportja is. Bemutatójuk után körtáncba hívták a közönséget. Fellépett a Városi Népdalkör és a tököliek délszláv kórusa is.

Ez a néhány nap összehozta az óvárosiakat. A programok elcsábították a lakótelepieket is, akik között akadt, aki korábban csak véletlenszerűen járt errefele. A jó visszajelzések alapján a szervezők úgy tervezik, jövőre is múltidéző és modern programokkal töltik meg az Óvárosi Kulturális Napokat.