Zöldpillangó zöldutakon
2011-06-21 - Közel egy évtizede az ökomozgalmak erősödése hívta életre az úgynevezett zöldutakat, amelyek hálózata azóta is folyamatosan bővül.
A zöldutak a természetben, zöldellő fák alatt, mezőkön haladnak, aki pedig zöldúton halad, minimális ökológiai lábnyomot hagy maga mögött. A zöldút programba az érintett települések kézművesei, őstermelői is bekapcsolódnak különböző szolgáltatásokkal. A zöldutak többnyire a gépkocsi előtti időkben használt, azóta elhanyagolttá vált, települések közötti utakra épülnek, járhatók gyalog, biciklivel, lóháton vagy kisvasúttal, sőt, egyes helyeken kerekesszékkel, de akadnak vízi útszakaszok is.
A lassú haladás lehetőséget ad a vándornak, hogy minél többet és minél mélyebben fogadjon be a látottakból. Több zöldút tájegységeken, esetenként országhatárokon is átível, hiszen a program nem magyar-találmány, hanem az 1999-ben alakult European Greenways Association (Zöld utak európai szövetsége) mozgalom része.

Százhalombatta közvetlen közelében több zöldút is kényelmesen elérhető. Egyik a Budavidéki, ami a Zsámbéki-medencét, a Békás-patak vízgyűjtőjének területét és településeit járja körbe. Ide tartozik az erdőkkel borított Budai-hegység és a (falmászók által igen kedvelt) gyönyörű szikláiról híres Gerecse, valamint a borairól ismert Etyeki dombság. A térség vonzerejét a természeti szépségeken túl hazánk legrégebbi műemléke, a 12. századi zsámbéki romtemplom, valamint számos kulturális program, fesztiválok, színházi és zenei estek növelik.

A másik könnyen elérhető, izgalmas útvonal a Duna-Ipoly Zöldút, ami a két folyó mentén, a Börzsöny-hegység ölelésében húzódik. Főtengelyét a Budapest-Vác-Szob kerékpárút adja, ehhez kapcsolódik az Ipoly-menti biciklis, gyalogos, lovas és vízi útvonalak hálózata, valamint további "zöldutas szellemiségű" szolgáltatások és programok. A Duna-Ipoly Zöldútról a Magosfa Alapítvány gondoskodik. Útvonalakat jelölnek ki, információs táblákat, pihenőhelyeket állítanak, bevonják a környéken élő kézműveseket és termelőket, akik számára kitörési lehetőséget kínál a zöldútmozgalom. Az alapítvány jelenleg hatodik Ipoly-tisztító akciójára invitálja a természetbarátokat. A július 1-3-a közötti program célja a folyó mintegy 40 kilométeres szakaszának megtisztítása. Idén az első két napban korlátozott számú önkéntest tudnak fogadni, de július 3-án mindenkit szeretettel várnak az Ipolydamásd és Letkés között található Korlátok nevű helyhez, ahonnan a torkolatig tisztítják majd a vizet kenukkal és szárazföldön egyaránt. (Részleteket a www.magosfa.hu honlapon.)

Létezik egy elmélet, amely szerint Földünk élőlény, és szíve éppen a Kárpát-medencében, pontosabban Dobogókő alatt dobog. Innen kapta a nevét a Földszíve Pilisi Zöldút. A turista-csalogatásból ebben a régióban is kiveszik a részüket a civil szervezetek, a vállalkozások, az intézmények és az önkormányzatok. Mindez a különböző kulturális programoktól a szúnyogirtásig sok mindenben megnyilvánul, a turistautak fejlesztése mellett zöldutas információs központ nyílt a térségben. A Földszíve Pilisi Zöldút a Szentendre, Dobogókő és Visegrád közötti tematikus és túraútvonalakból, erdei és tanösvényekből és számos ökoturisztikai szolgáltatásból áll.

Magyarországon több zöldút is alakul, fejlődik. A Duna-Ipoly Zöldúthoz csatlakozik az Örökségeink Útján Zöldút, amely a Börzsönyben kanyarogva érinti a Tsitári-forrást és Drégely várát. Szintén a Dunakanyarhoz közel, Nógrád megyében, világtól elzárt apró falvak között kígyózik a Cserháti Zöldút. Nyomvonala régen kihunyt tűzhányók és eltűnt tengerek emlékét őrző, izgalmas tájakon vezet. Változatos barangolást ígér Sopron környékén a Három Táj Zöldút, hiszen a környéken fellelhető a Kárpát-medence minden természeti jelensége. Elnevezése az Alpokalja, a mediterrán dombvidék és a Fertő-tó, valamint az itt élő népcsoportok, a magyarok, horvátok és németek hármasából ered. Ezen a környéken található a Vasfüggöny Zöldút, amely tulajdonképpen egy mindenféle ipari létesítménytől mentes, természetes zöldfolyosó.

Egészen másfajta táj és élmény vár a Tanyakör Zöldútra, Kiskunmajsa környékére látogatókra. Ez az út a délalföldi tanyavilágban kalandozik, elsősorban egy- vagy kétnapos lovas túrák keretében. A betyárvilág emlékein és csárdákon át vezető utak érintik a tájegység természeti, kulturális és történelmi emlékhelyeit is.

A legnagyobb ívű vállalkozás a Borostyánkő Zöldutak hálózata, amely a tervek szerint az Adriától a Baltikumig húzódik majd, Magyarországon pedig az Őrségtől a Balaton-felvidéken, a Velencei-tó és a főváros térségén halad át, magába foglalva és összekötve a már meglévő hazai zöldutakat. (A fotókat Tüske Emil készítette, forrás: www.zoldutak.hu)