Június 20-tól haza is vihetők!
2011-06-13 -
Zenei újságok és CD-k kölcsönzése a Hangtárból
 
Az újjászületett városközpont sok látnivalója mellett a HAMVAS BÉLA Városi Könyvtár is jó néhány elemében megújulva várja régi és új látogatóit.
 
A könyvtár időrendben harmadik részlege 1992. április 13-án fogadta első vendégeit. A keresztségben a Zenei Könyvtár nevet kapta, noha a működés gyakorlata inkább a HANGTÁR szót érezhette találóbbnak. Nem kottákat és könyveket, inkább lemezeket és kazettákat gyűjtött. A délelőtti órákban a nyugdíjasok, az iskolai órák befejeztével a 12-18 éves korosztály foglalta el a technikai egységek fejhallgatóit. Az eltelt két évtized változásai, - az otthoni számítógépek megjelenése és a könnyen mobilizálható MP3-as lejátszók elterjedése - új válaszokat, új kihívást jelentett. A minőség és a kulturális értékek eljuttatása az egyes emberekhez szintén.
 
Ezért az állományvédelem szempontjai mellett a következő öt feladat fogalmazódott meg:
- A hang-gyűjtemény egy részének (zenei újságok és audio CD-k) kölcsönzése, a hang-stúdió szolgáltatásai (digitalizálás és egyszerű hangfelvételek készítése), a zenei ismeretterjesztés új formái (komolyzenei klub és tematikus órák), kapcsolat a Városi Archívummal és a Nyitott Színpad Egyesülettel.
1) A HANGTÁR folyóirat-gyűjteménye az indulástól sokoldalú. A lehetőségek szerint minden korosztály és zenei érdeklődési szint megtalálja az őt érdeklő cikkeket. A fiatalok legnagyobb része a pop-kultúra vonzásában él. Ők a POPCORN és a BRAVO újságokból tájékozódhatnak, ezek a lapok a nemzetközi magazinok magyar-nyelvű változatai. Az igényes rock-rajongók lapja a ROCKINFORM. Nem csak aktualitásával, de sokoldalú elemző cikkeivel is segít az eligazodásban. A "komolyzene" hallgatói a MUZSIKÁ-t és a GRAMOFON-t olvashatják. Ez utóbbi már gazdag képi megjelenéssel is bír és a dzsessz felé is segít kapcsolatot találni. Sok jó szakíróval dolgoznak, cikkeik időtállóak. Azok a városlakók, akik zenélnek, vagy színpadi fellépésre vágynak rendszeresen olvashatják a ZENÉSZMAGAZIN-t (időnként GITÁRMAGAZIN néven is előfordul). Akik pedig otthonaikat szeretnék jó képpel és hanggal ellátni, a legjobb multimédiás ötleteket a SZTEREÓ újságban találnak.
 
2) A HANGTÁR közel ötezres gyűjteményének jó része lemezeken, kazettákon és CD-ken található. Ezek helyszíni meghallgatása továbbra is biztosított. (A lejátszó egyidejűleg nyolc sztereó csatorna hallgatását biztosítja 9 helyen és 18 fejhallgatóval.) A zenei DVD különgyűjtemény, csak helyben, egyénileg nézhető, fejhallgató használatával, amit a zenei könyvtáros bocsát rendelkezésre. A CD-k kölcsönzése az EMELT SZÍNTŰ olvasójeggyel lehetséges, amelyet csak 14 éven felüliek válthatnak – félévre 2500,- Ft-ért. Ezért egy hétre 4 db kölcsönözhető. Hallgatóink itt is használhatják az ún. OLVASÓI GÉPET, amelyen a SZIKLA-21 programmal tájékozódhatnak a könyvtári adatbázisban. Böngészhető még a nyomtatott katalógus (szerzők – címek – előadók, ill. műfajok szerinti csoportosításban).
 
3) A HANGTÁR stúdiójának szolgáltatásai közé tartozik, hogy régi, családi hangfelvételekről, kazettákról digitális felvételt készítünk és CD-re írjuk. Az eredeti felvétel jogtisztaságáért kizárólag a megrendelő felel. A stúdióban lehetőség van egyszerű mikrofonos felvétel készítésére és összevágására is. Nem készítünk másolatokat és nem végzünk sokszorosítást.
 
4) 2003 őszétől 2010 nyaráig a "Zenei Estek a HANGTÁR-ban" címmel – fél évtizeden keresztül - 51 előadásban ismerkedhettek a városlakók a rockzene történetének jeles személyiségeivel, és együtteseivel (Led Zeppelin, Bob Dylan, Omega, Gary Moore, Van Halen, Uriah Heep, Deep Purple,...), vendégül láttuk és beszélgettünk Abaházi Csabával, Földes László "Hobo"-val, Török Ádámmal, Nagy Feróval, Hangyássy Lászlóval, Dinnyés Jóskával és Schuster Lóránttal. Emlékezetes előadásokat is hallhattunk: Sebők János a Rock-történet 50 évéről és a 40 éves Woodstockról beszélt. Puskás István a zenei progresszivitás csúcsairól szólt - a Genezis-től a Dream Theater-en át a Solaris együttesig. Emlékeztünk: Freddie Mercury-ra, Jim Morrison-ra, József Attilára, John Lennon-ra, Elvis-re, Orszáczky Miklós "Jackie"-re és a mi Kun Petinkre is.
 
2010 őszén új sorozatot indítottunk, hogy a klasszikus zene értékeit méltó módon bemutassuk, hogy ezáltal is megismerhessék a "nagy" zeneszerzők személyiségét is. Csehák Izolda személyében avatott előadót találtunk, aki gyakorló karnagyként is ismeri a zeneműveket és alkotás lélektani ismereteivel számunkra is bepillantást enged a ZENE titkaiba. Mozart – Liszt – Puccini – Bach voltak az első félév szerzői. Tavasszal Beethoven – Csajkovszkij – Dvořák – Bartók volt a folytatás. Ősszel az új évadban Händel – Chopin – Wagner – Kodály vár bemutatásra. A HANGTÁR szolgáltatásait jórészt egyéni hallgatók veszik igénybe, de előzetes megbeszélés és időpont egyeztetés után 15-20 fős csoportok részére tematikus órák kérhetők iskolai csoportok, nyugdíjas klubok, civil szervezetek számára. (pl.: évszakok zenéi, vers-összeállítások, versek-állathangok, hangszerek világa, zenei stílusok, népek és zenéik, vetélkedők,...stb)
 
5) A HANGTÁR rögzíti a könyvtár területén elhangzó előadások, koncertek jórészét. Ezeket digitalizált formában a Városi Archívum részére is átadja. A Nyitott Színpad Egyesület a helyi zenekarokat fogja össze, szervezi fellépéseiket, képviseli érdekeiket. Ők a "Termelői" mindannak, amit mi gyűjtünk. Így a kölcsönös előnyök kihasználásával szeretnénk velük is új formákat találni az együttműködésre.
Ezúton is kérjük a városunk lakóit, ha tudomásuk van bármiféle rögzített előadás szalagjáról vagy kazettáról – ne hagyják elveszni. Mi gyűjtjük őket. A régi battai zenekarok, együttesek és kórusok hangfelvételeit szintén. Ha bárki rendelkezik régi újságcikkel, meghívókkal, plakátokkal, akár egykori belépőjeggyel... gondoljon ránk.
 
SZÉP ISTVÁN hangtáros