Mit miért? Nem strand a tér
2011-05-25 - A megújult főtér egyértelműen beváltotta a reményt, és valódi közösségi térként mindennap megtelik élettel. Ahol azonban ilyen sokan megfordulnak, és szeretnének békében beszélgetni, sétálni vagy játszadozni, ott szükséges néhány szabályt kitűzni és betartani. Szendvei Balázzsal, a BKK műszaki igazgatójával, a főtér felújításának műszaki vezetőjével ezekről a rendelkezésekről beszélgettünk.
A térről kitiltották a bicikliket, a gördeszkát és a görkorcsolyát. Ennek elsősorban balesetvédelmi okai vannak. A KRESZ szerint kerékpárral maximum 5 km/órával lehet járdán közlekedni, de ezt a lejtők adta lendületükben sokan elfelejtik, és versenytempóban hasítanak a városban. Ez a sebesség a főtéren balesetveszélyes az ott időzők számára. A bmx, a gördeszka és a görkorcsolya ellen szólnak emellett a sporteszközökhöz tartozó street style egyéb sajátosságai, amik igen romboló hatással lehetnek a tér elemeire. Mint a budapesti Erzsébet téren, ahol már azok a térelemek is gömbölyűek, amiket eredetileg nem annak terveztek. Ilyen célokra ajánlatosabb a Városi Szabadidő Központban található extrém pályát felkeresni.

Kutyát egészségügyi okokból nem szabad közösségi tereken sétáltatni. Még ha a fegyelmezett gazda el is takarítja az ürüléket, a nyoma ottmarad a kövön, ami fertőzésveszélyes lehet, különösen a kisgyerekekre. A vizeletet pedig nem is lehet összeszedni.

Végre beköszöntött a nyár, napról napra melegebb van, csábítóak a főtér csobogói, de nem ajánlott strandnak használni őket. A rendszer ugyanis naponta körülbelül 30 köbméter vizet forgat, amit közben folyamatosan fertőtlenít, hogy ne algásodjon, ne büdösödjön. Legalábbis az enyhe klórszagon kívül. Minél melegebb van, annál intenzívebb az algásodás, a védelem annál több vegyszert igényel, ez pedig károsíthatja a bőrt.

Jó hír viszont, hogy júniusban már lesz ivókút a téren – tájékoztatott Kolbert Zsuzsanna, a Városüzemeltetési Csoport vezetője. A csapot a mélygarázs liftje mellett kell majd keresni.
A nagymedencék lámpái védettek az elektromos balesetek ellen, de fürdőzés során balesetveszélyesek lehetnek, kaviccsal dobálni pedig semmiképp sem ajánlott ezeket.

A fény- és vízjátékokat két gépészeti egység vezérli, amiket Darázs Péter, a SZÁKOM üzemeltetési munkatársa felügyel. Hétköznapokon reggel 6 és este 10 között a program irányítja a látványosságokat, de a tér látogatói - négy mozgó kőelemmel – maguk is befolyásolhatják ezeket. Ahhoz azonban, hogy a program átálljon, legalább egy percre van szüksége a rendszernek.

Az automatika része két szélérzékelő is, amely leállítja a vízi elemeket, ha a szélerősség indokolttá teszi.