A Magyar Vöröskereszt 40. Országos Elsősegélynyújtó versenye
Budapest-Pest Megyei Regionális Döntő
2011-05-12 -
A Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezet immár 40. éve rendezi - a felmenő rendszerű Országos Elsősegélynyújtó Verseny részeként - a Budapest – Pest Megyei Elsősegélynyújtó Döntőt. A versenyen általános -, középiskolai és felnőtt csapatok mérik össze tudásukat az elsősegélynyújtás területén elméletben és gyakorlatban egyaránt.
 
A Magyar Vöröskereszt az idei évben a verseny mellett több szempontból is jubilál; idén 90 éves a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt, idén 130 éves a Magyar Vöröskereszt, ezért a hagyományokkal szakító, látványos és a társadalom számára elérhető eseményt szeretnénk 2011. május 15-én megvalósítani az Orczy-kertben.
A Verseny a Magyar Vöröskereszt és a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt a társadalmi elsősegélynyújtás területén betöltött vezető szerepéből adódóan minden évben megszervezi a felmenő rendszerű Országos Elsősegélynyújtó Versenyt. A versenysorozat döntője alkalmával az Országos Elsősegélynyújtó Találkozót. A versenysorozat és a Találkozó az elsősegélynyújtás népszerűsítését, az emberi segítőkészség, a humanitárius szemlélet terjesztését, a vöröskeresztes elsősegélynyújtók elméleti tudásának és gyakorlati ismereteinek fejlesztését szolgálja. A verseny alapjául a Magyar Vöröskereszt által szervezett alapfokú elsősegélynyújtó tanfolyamok képzési tananyaga szolgál. A versenyzők sürgősségi szituációkba épített gyakorlati feladatok megoldásával mérhetik össze tudásukat.
 
A Verseny története 40 évre tekint vissza, hiszen a Magyar Vöröskereszt 1971 óta rendezi meg elsősegélynyújtó versenyét, mely kezdetben megyei szintig szerveződött. 1971-ben az Ifjúsági Vöröskereszt Jubileumi Országos Elsősegélynyújtó versenyt szervezett. A verseny azóta folyamatosan, felmenő rendszerű Országos Elsősegélynyújtó Versenyként működik.
 
A Verseny küldetése, hogy alkalmas eszköze, motiváló tényezője legyen azon törekvésünknek, hogy minél több gyermek, fiatal és felnőtt váljon lelkileg és szakmailag képessé az elsősegélynyújtásra. Biztosítson lehetőséget a már képzett elsősegélynyújtóknak, hogy megszerzett tudásuk mellé újabb és újabb tapasztalatra tegyenek szert, a sérültek ellátása és lelki támogatása terén.
 
A feladatok megoldását Baleseti-szimuláció alkalmazásával tesszük életszerűvé. Így a sérüléseket, az áldozat viselkedését, ellátásából adódó állapotváltozását is valósághűen ábrázolva mutatjuk meg az elsősegélynyújtóknak. A szimulációnak azt a formáját nevezzük Baleseti-szimulációnak, amely során a realisztikusan ábrázolt sérülésen kívül az áldozat viselkedését, ellátásra való reakcióját, és a baleseti helyszín valamennyi jellegzetességét egyaránt meg tudjuk mutatni.
 
Baleset/rosszullét során egy jól felkészült elsősegélynyújtó gyors és szakszerű beavatkozása életet menthet. Ha az elsősegélynyújtó megtapasztalja milyen a súlyos sérült látványa és viselkedése, akkor valós helyzetben az áldozat reakcióit megfelelően értelmezve tud hatékonyan elsősegélyt nyújtani.
Az elsősegélynyújtónak nem szabad megelégednie a tanfolyami képzés során megszerzett tudással. Rendszeres gyakorlással kell szinten tartani illetve fejleszteni beavatkozási készségét. A kellő gyakorlat valós körülmények közötti (betegek/sérültek ellátása során történő) megszerzése - széles körben - nem megoldható. Az elsősegélynyújtás oktatása kapcsán a Magyar Vöröskereszt vezette be és alkalmazza egyedülállóan ezt a különleges oktatási és gyakorlatozási módszert Magyarországon.
 
A verseny szlogenje:
"LEGYÉL TE IS ÉLETMENTŐ!
AZ ELSŐSEGÉLYNYÚJTÁST MEGTANULNI GYEREKJÁTÉK!"
 
Idén a versenyen a városi katasztrófák kerülnek a középpontba. A Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége az elmúlt év tapasztalatai alapján a városi környezet veszélyforrásaira, a katasztrófák megelőzésére valamint a szakszerű és hatékony segítségnyújtásra kívánja felhívni a társadalom figyelmét. A Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezete az idei jubileumi regionális döntőn ennek megfelelően alakítja ki a kárhelyeket az elsősegélynyújtó csapatok számára. A versenyzők találkozhatnak a városi környezetben leginkább jellemző, tömeges sérülést okozó veszélyekkel, úgy, mint gázrobbanás, hőguta, közlekedési baleset vagy a tömegpánik hatására kialakuló szerencsétlenségek.
 
Magyar Vöröskereszt Pest Megyei Szervezete