Egészségügyi szűrések
2011-04-15 - Ha egy százhalombattai hölgy mammográfiai vizsgálatot szeretne, az érdi rendelésre négy-öt, a budapesti Rókus Kórházba egy hónappal későbbi időpontot kaphat, Szentendrén kettő, Monoron egy hét a várakozási idő. Az emlődaganat észlelésekor ez fokozottan hosszú időnek tűnik.
Dr. Kováts Attila, a százhalombattai egészségügyi központ sebész főorvosa kérdésünkre elmondta, ennek az az oka, hogy ezeken a helyeken szakrendelés folyik és nem szűrés. Nem tervezi az egészségügyi intézmény mammográfiai rendelés beindítását, mivel a város lakossága túl kevés ahhoz, hogy gazdaságosan lehessen működtetni. Nem a berendezés egyszeri költsége, hanem a szakmailag megfelelő szakember folyamatos biztosítása a nagy teher.

A főorvos, mint az Egészségügyi, Oktatási és Szociális Bizottság tagja szorgalmazza a városban a szűrőakciók aktualizálását, új szűrések bevezetését. Azokra a szakmailag alátámasztott vizsgálatokra kívánja a hangsúlyt helyezni, amiknek valóban nagy a népegészségügyi jelentőségük. Ilyen például a 45-65 év közötti hölgyeknél az emlőbetegségek, mindkét nemnél a vastagbél- és a férfiaknál a prosztataszűrés. Az emlőszűrésre nagy az igény a lakosság részéről. A vastagbélszűrés indokoltságát a 2002-2003-ban tartott kampányszűrés igazolja. Akkor 1300 megvizsgált esetből 140 mutatott pozitív eredményt, az utóvizsgálatokat követően pedig két vastagbél- és négy végbélrákot diagnosztizáltak. Huszonegy esetben polipot találtak a szakemberek, ami a rákos megbetegedés előjele, és amelyek eltávolításával megelőzhető a rosszindulatú elváltozások kialakulása. Folyamatos és rendszeres szűréssel, ezeket a betegségeket szinte teljesen meg lehetne szüntetni.

Az egészségügyi bizottság kezdeményezi a májusi képviselő-testületi ülésen a lakossági kampányszűrések szervezését. Mammográfiai szűrésre az országban tíz éve működő mobil szűrőállomás ad lehetőséget, amit valamelyik városi tömegrendezvény alkalmából lenne célszerű felállítani. Hasonló kampányjelleggel lehetne megoldani bizonyos bélvérzéses betegségek szűrését, amikhez mintavevő tartályokat osztanának a lakosság körében. Folyamatos szűrésre pedig a rendelőintézet adhatna lehetőséget. A folyamatos és a kampányszerű szűrések együttesével jelentős mértékben lehetne csökkenteni a daganatos megbetegedések számát.