Önkéntes összetartás
2011-03-07 - Az Európai Tanács határozata alapján 2011 az Önkéntesség Európai Éve. „A program elindításával azt remélik, hogy az növelni fogja az önkéntesség népszerűségét, segít jobban tudatosítani az abban rejlő társadalmi értékeket, növelni fogja az állampolgári részvételt, és nem mellékesen segíthet a gazdasági válság leküzdésében is” – olvasható a magyar önkéntesek hivatalos honlapján.
Fontos szempont az is, hogy az önkéntes tevékenység aktív elfoglaltságot adhat a munkanélküliség idejére, miközben új kapcsolatokra, szélesebb ismeretekre lehet szert tenni, ami segítheti az elhelyezkedést.
 
Viviane Reding, Európai Uniós biztos kiemelte, hogy az önkéntesség erősíti olyan európai alapértékeinket, mint a szolidaritás és a társadalmi összetartás. A program célja, hogy nagyobb ismertséget és elismertséget szerezzen, hogy például a munkáltatóknál vagy a felsőoktatási intézményekben pozitív szempontként jelenjen meg a társadalmi kötelezettségvállalás. Szükség van az önkéntességhez kapcsolódó jogszabályok pontosítására, összehangolására. Ennek érdekében az Európai Bizottság ösztönzi az Unión belül a legjobb programok, tapasztalatok cseréjét a tagállamok hatóságai és önkéntes szervezetei között. Kiemelt figyelmet fordít az önkéntesek képzésére, a minőség biztosítására. Tisztázni kell, hogy mi fér bele az önkéntességbe, mert előfordul, hogy kihasználják az ingyenes munkaerőt, visszaélnek a lehetőséggel.
 
Egy 2010-es felmérés során Európában a lakosság közel egyharmada, a magyarok körülbelül negyven százaléka vallotta, hogy vállalt már szerepet valamilyen önkéntes tevékenységben. Ez többnyire a közvetlen környezetnek nyújtott segítséget, szociális, egészségügyi vagy kulturális területen végzett munkát, illetve ilyen területen dolgozó szervezetek segítését jelenti.
 
Százhalombattán több példa is van az önkéntességre. Aktívak a cserkészek, nem is beszélve a hulladék-kommandó tagjairól. Többen a Vöröskereszt munkáját segítik, de ide számít az is, amikor a panelházak tövében valaki virágos kertet gondoz.
 
Az Önkéntes Ördögökkel nagy valószínűség szerint már a legtöbb battai találkozott. Ők azok a piros pólós fiatalok, akik Summerfest idején mindig és mindenhol ott vannak. Takarítanak, festenek, sorfalat állnak, de ha kell csoportot kísérnek, sőt tolmácsolnak. Jászi Tamással és Bárány Benignával, két régi Önkéntes Ördöggel beszélgettünk.
 
- Az önkéntesség nagyon régről fakad. Lényege, hogy valaki ellenszolgáltatás nélkül segíti a közösséget – kezdi Tamás a bemutatkozást. – Mi kulturális rendezvényeket támogatunk, segítünk például a városi nyugdíjas ebédnél, de a kiteljesedést számunkra a Summerfest jelenti. Tizenöt éve kezdődött, hogy Szigetvári József, a fesztivál igazgatója megszólította azt a nyolc-tíz fiatalt, akik amúgy is a Summerfest környékén lógtak egész nap, nem akarnak-e segíteni. A kölcsönös elégedettségre tekintettel, hagyománnyá vált a kapcsolat, majd 2001-ben hivatalosan is megalakult az Önkéntes Ördögök szervezete. Vannak köztünk, akik elejétől fogva, tizenéves koruk óta aktív segítői a Summerfestnek. Tavaly a tízéves jubileum miatt csapatunk felvonulhatott a táncos csoportokkal együtt. Ezt ott és akkor tudtuk meg, de már megszoktuk a váratlan helyzeteket. Azt viszont már jó előre tervezzük, hogy az idei fesztiválon augusztus 15. a mi napunk lesz.
 
- Nagy durranásra készülünk – fűzi hozzá Benigna, aki önkéntesként kezdte a fesztivál körül, mára főállású művelődésszervező a Barátság Kulturális Központban. – Szeretnénk felhívni a figyelmet, bevonni az embereket – terveink szerint hírességeket is –, hogy próbálják ki az önkéntességet legalább egy napra. Hogy ne nézzenek úgy rám, mint valami csodabogárra, ha azt mondom, azért veszek ki szabadságot a nyáron, hogy önkéntes lehessek a Summerfesten. Egyszer kedvesen megkérdezték, hogy mennyit keresünk azzal, hogy mindenhol ott vagyunk, egész nap dolgozunk. Mondtuk, hogy semmit. A reakció: akkor maguk nem normálisak...
 
- Valamit csak kaptok cserébe, amiért megéri!
- Aki segít, kap önkéntes kártyát, amivel bemehet a Summerfest bármelyik rendezvényére, például a fesztivál-klubba. De aki soha nem ér rá éppen a munkára, csak az éjszakai klubra, azzal elbeszélgetünk. Aztán kapjuk a közösséghez tartozás, a bajtársiasság érzését. Régen sokan úgy gondolták, balhés fiatalokból áll a társaságunk. De bárkit oda mernék állítani közülünk, bármilyen feladathoz. Abban a két hétben mindenki hátrahagyja az egoját, a múltját, amikor felveszi a piros pólót. Aki maradni szeretne, formálódnia kell. Megjelenik köztünk egy tizenhárom-tizenhat éves fiatal, és önfeláldozó, felelősségteljes, odaadó, szorgalmas emberré növi ki magát ebben a közösségben, ahol teljesen mindegy a háttere, ha jól végzi a dolgát, elismerést kap.
 
Az Önkéntes Ördögök képviselői számtalan történetet – komédiákat és tragédiákat – felidéznek a beszélgetés során, így abban maradunk, az augusztus 15-i Önkéntesek Napja előtt még visszatérnek és mesélnek.