Terek, utcák névadói
2010-06-04 -
Hága László utca – Újváros
Dr. Hága László vegyészmérnök 1920. december 3-án született Budapesten. 1942-ben diplomázott a Budapesti József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, és vegyészmérnök lett. 1945 után a szőnyi Kőolajipari Vállalatnál dolgozott, majd a vállalat igazgatójának nevezték ki. 1960-tól Százhalombattán, a Dunai Kőolajipari Vállalat főtechnológusaként közreműködött az üzemek tervezésének, üzembe helyezésének, a termelés megindításának minden munkafolyamatában. Címzetes tanárként oktatott a Veszprémi Vegyipari Egyetemen. Kutatómunkájában a nagylengyeli kőolaj termikus krakkolásával, a katalitikus benzinreformálással, a kenőolajok hidrogénező finomításával foglalkozott. 1966-ban megszerezte a kémia tudományok kandidátusa címet. Kiváló elméleti és gyakorlati szakember volt, beszélt angolul, németül és oroszul. A százhalombattai lakótelepen élt, három leányt nevelt.
 
Hága László részt vett annak a kormányzati döntésnek a szakmai előkészítésében, hogy Százhalombattán épüljön meg az ország energetikai központja. A DKV-nál a legmodernebb licencek alapján terveztette és indította az új üzemeket, közben számos szakembert nevelt ki. 1968. október 16-án a Szovjetunióból érkezett haza, és egyenesen egy üzemindításhoz ment. Súlyos gázrobbanás történt, heten haltak meg, és többen megsérültek. Hága a bent rekedteknek próbált segíteni, amikor egy második gázrobbanásban ő is súlyos égési sérüléseket szenvedett. Két nap múlva, 1968. október 18-án belehalt a sérüléseibe.
 
Emlékét, helytállását az olajipar és Százhalombatta megőrizte: a zalaegerszegi Magyar Olajipari Múzeumban mellszobrot állítottak neki, a DKV-ban egy munkásszállót, a városban utcát neveztek el róla. 2006. július 4-én pedig az önkormányzat emléktáblát avatott dr. Hága Lászlónak a róla elnevezett utca parkjában, hogy emlékét így is megörökítse az utókornak.
 
Hunyadi János utca – Újváros (Urbárium)
Hunyadi János, a híres törökverő 1387 és 1407 között született, a legelfogadottabb az 1407-es esztendő. Minden valószínűséggel havasalföldi főnemesi családból származott, eredeti neve Vajk fia János volt, utóbb vette fel a családnak juttatott Vajdahunyad váráról a Hunyadi nevet. Korán elkezdte a katonai szolgálatot, kitűnt Zsigmond király (1387-1437), Habsburg Albert király (1437-1439) és I. Ulászló király (1440-1444) alatt. Gyorsan emelkedett a ranglétrán, előbb szörényi bán, majd temesi ispán, nándorfehérvári főkapitány és erdélyi vajda lett. Jelentős győzelmeket aratott a törökök ellen 1442-ben Szebennél és a Jalomica folyónál, majd az 1443-44-es téli "hosszú hadjáratban" mélyen benyomult a Balkánra, felszabadította Szerbiát és Bulgária nagy részét. 1444. november 10-én a várnai csatában vereséget szenvedett Murád szultántól, a csatában I. Ulászló is elesett. Hunyadi János 1428-1430 között feleségül vette Szilágyi Erzsébetet, a házasságukból két fiú született: László 1433-ban és Mátyás 1443-ban. A várnai csata után V. László király lépett a trónra, de a kiskorúsága idején 1446-1452 között Hunyadi János kormányzóként irányította az országot. Időközben Hunyadi az ország leggazdagabb bárója lett, s a jövedelmei jelentős részét a török elleni harcra fordította.
 
1448-ban a rigómezei csatában újra vereséget szenvedett Murád szultántól. 1452-ben V. László nagykorúvá vált, és Hunyadi lemondott a kormányzóságról. 1456 nyarán II. Mohamed török szultán támadó hadjáratot indított Magyarország ellen, és Nándorfehérvár várát kezdte ostromolni. Hunyadi János a Kapisztrán János szerzetes vezette keresztesekkel együtt 1456. július 22-én nagy győzelmet aratott a vár alatt az ostromlókon. A déli harangszó, amelyet III. Calixtus pápa még korábban rendelt el a török támadás kivédésére irányuló könyörgésként, a diadal után a győzelem jelképe lett. 1456. július 22. óta minden délben, minden templomban a nándorfehérvári diadal emlékére kondulnak meg a harangok, és hirdetik Hunyadi János és a magyar hősök példáját. A győzelmet azonban Hunyadi János már nem tudta kiaknázni, mert a táborban dúló pestisjárványban 1456. augusztus 11-én Zimonyban elhunyt.
 
(További "H"-betűs elnevezések: Hajós, Halász, Halom, Harangvirág, Harcsa, Hársfa, Határ, Hét vezér, Hold, Honfoglalás, Hóvirág, Hun utcák)