Eltűnt milliók - Százhalombattán nem érdemes próbálkozni?
2004-11-18 - A Képviselő-testület a Városi Televízió elmúlt másfél éves gazdálkodása ügyében bűncselekmény alapos gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz. A zömében Törzsök Tibor ügyvezető regnálása alatt született számlákat és dokumentumokat ötfős munkacsoport vizsgálta át. Vezetőjük, dr. Korcsmáros Iván szerint, amit tapasztaltak, az alapján nemcsak hanyag kezelésre, hanem akár csalásra is lehet okunk gyanakodni.
- Milyen módszerrel vizsgálódtak?
- Személyesen hallgattuk meg Törzsök Tibor ügyvezetőt, utódját, Mocsár Eleonórát és a közhasznú társaság jelenlegi könyvelőjét. A számlák tételes átvizsgálását Bernáth Tibor végezte el. A személyes meghallgatásokról természetesen jegyzőkönyvet készítettünk. A munkacsoport ülésein megpróbáltunk választ találni a felmerült kérdésekre.

- Milyen kérdésekre kerestek választ?
- Elsősorban arra, hogy mi okozta az óriási túlköltekezést. Megvizsgáltuk a szerződéseket, amelyekre zömmel a szabálytalanság és szabályozatlanság volt jellemző. A munkaszerződések nem feleltek meg a törvényi előírásoknak, a vállalkozók szerződéseiből pedig nem derült ki, mi alapján fizették őket. Semmiféle tarifatáblázatot, vagy szabályzatot nem találtunk erre vonatkozóan. Öt szerződés mögött viszont komoly visszaéléseket sejthetünk.

- Miért?
- Feltűnően furcsának találtuk például, hogy egy bejegyzés alatt álló Kft. milliós megrendelést kapott a tévétől. A szerződésben nem rögzítették, hogy a cég bejegyzése még nem történt meg, ráadásul az a személy, aki képviselőként lett feltüntetve, nem azonos azzal, aki a cégbírósági adatok szerint az ügyvezető. Nem tudni, milyen referenciákat tudott felmutatni ez a frissen alakult társaság, azt viszont igen, hogy – némi túlzással - az összes tevékenységi kört felvették. Kivétel talán az űrkutatás. Egy másik esetben az keltett feltűnést, hogy egy folyamatos megbízással rendelkező cégnek egyszer csak az addigitól eltérő bankszámlára utaltak az állandó megbízási díjnál jóval nagyobb összeget. Ráadásul az a bt. - amely a vizsgált időszakban látta el a tévé könyvelését - háromszor akkora megbízási díjért dolgozott, mint a jelenlegi könyvelő, amelynek ráadásul az előző időszak teljes revízióját is el kellett látnia. Vagy sokatmondó Mocsár Eleonóra válasza, amikor a fillérekért kapható, vagy Internetről letölthető, a VTV-nél viszont súlyos pénzekért „vásárolt” szabályzatokkal kapcsolatban kérdeztük. „Olvasta-e valahol ezeket a szövegeket?” „Igen, a Médiajog című tankönyvemben.” Ez a nagyon gyanús öt szerződés alakilag azonos, a szerző valószínűleg ugyanaz a személy. Emellett az érintett cégek némelyike között személyi összefonódások is vannak. Ezért javasoltuk, hogy ezeket a szerződéseket gazdasági büntetőjogász vizsgálja tovább.

- A szocialista képviselőcsoport azonnali feljelentésre tett javaslatot.
- Én ezzel azért nem tudtam egyetérteni, mert javaslatuk szerint csak hanyag kezelés gyanújával tettünk volna feljelentést, de szerintem itt súlyosabb büntetőjogi kategóriák is felmerülhetnek. Ráadásul nemcsak a belső felelősöket, de azokat is meg kell keresni és felelősségre vonni, akik elvitték a pénzt a tévétől. Most a nyomozóhatóságra bíztuk a vád minősítését, holott nekünk is érdekünk lett volna, hogy tisztábban lássunk az ügyben.

- Kikre gyanakszik?
- Nem vagyok a jog ezen szakterületének specialistája. Ezért kezdeményeztem, hogy két, egymástól független jogi szakember felkéréséről döntsön a testület, akik javaslatot készíthettek volna a cselekmények minősítésére.

- A Napos Oldalakban utaltak bizonyos tettestársakra.
- A Napos Oldalak tettesekre utalt, hanem a furcsa ügyletekre kér magyarázatot. Az a határozott meggyőződésünk, hogy Törzsök Tibor nem az egyetlen szereplője ezeknek a megkérdőjelezhető pénzügyi manővereknek.

- A testületi határozat szerint azt is vizsgálni kell, hogyan lehetne visszaszerezni az eltüntetett közpénzt. Ön lát erre esélyt?
- Nagyon bízom benne. Erre egyébként nemcsak büntetőeljárás során, hanem polgári peres úton is lehetőség nyílik, különösen azoknak a megbízási szerződéseknek az esetében, amelyekben irreálisan magas a megbízási díj, bizonyítható az értékaránytalanság, illetve az, hogy a kifizetésre tényleges teljesítés nélkül került sor.

- Mégis, mennyi pénz tűnt el a tévéből?
- Mivel nem tudom, mely szerződések esetében bizonyosul be a gyanú, azt sem tudom megmondani, mennyi pénzt fizettek ki jogtalanul.

- Mi igaz abból, hogy a kistérségi bővítéssel kapcsolatos tevékenység is csak papíron folyt, de súlyos milliókért?
- A teljes igazságot más szerveknek kell kideríteniük nem a munkacsoportnak. De az elgondolkodató, hogy egy közel két millió forintért állítólag elvégzett közvélemény-kutatásnak rendkívül homogén lett a végeredménye. Eszerint mindenki nézi a VTV-t a környéken, mindenki szereti, s alig akad olyan, aki más médiumból szerezné a helyi híreket, teszem azt, újságot olvasna. Ráadásul a mintegy kétszáz állítólagos érdi megkérdezettből mi is felhívtunk, leellenőriztünk körülbelül húszat. Lehet, hogy túl szűk mintát vettünk, de egyikük sem emlékezett rá, hogy megkeresték volna korábban, hogy kikérjék a véleményét a VTV-vel kapcsolatban. Hogy ez valóban nem történt meg, azt persze csak híváslistával lehet igazolni. Ennek a lekérésére nekünk nem volt felhatalmazásunk.

- Ön hisz benne, hogy sikerül elrettentő példát statuálni?
- Ha nem hinnék, nem vállaltam volna szerepet a munkacsoportban, de talán képviselőséget sem.

- Sokan bizonyára arra kíváncsiak, sikerülhet-e megbüntetni azokat, akiket felelősség terhel.
- Nekem nem célom bárkit megbüntetni. Csupán azt szeretném, hogy legalább Százhalombattán vegyék tudomásul a közpénzek eltüntetésére pályázó emberek, hogy ebben a városban nem érdemes próbálkozni. Ha ehhez radikális eszközökre van szükség, mint a büntetőeljárás megindítása, akkor ilyenekhez kell folyamodni.