2024. március 29. - Auguszta napja
Péntek
Min:7°
Max:19°
Szombat
Min:11°
Max:23°
Vasárnap
Min:12°
Max:21°
Hétfő
Min:10°
Max:23°
Kedd
Min:8°
Max:13°
Kultúra, Oktatás

"Kőből, fából, házat..igékből várat" - Forrás'35
2022-04-07 - A fenti, Kós Károlytól származó idézet volt a mottója a fennállásának 35 éves jubileumát ünneplő százhalombattai Forrás Néptáncegyüttes Független Színház gálaműsorának. A nagyszabású produkciót a járvány miatt két év csúszással, idén március 26-án és 27-én adták elő az együttes korábbi és jelenlegi táncosai a Barátság Kulturális Központban. A jeles esemény alkalmából Szigetvári József alapítóval, a társulat vezetőjével, egyben művészeti igazgatójával beszélgettünk.
Az együttes nem protokoll előadással készült, hanem "családi fénykép nézegetéssel", emlékezéssel.
A gálán Vezér Mihály polgármester, – aki 1985 óta segíti az együttest – személyes visszaemlékezése során a többi között elmondta, hogy a Forrás jelenléte a városra nézve meghatározó jelentőségű volt. Ami az építészeti környezeti hatást illeti, az együttes külön Táncházban működhet a Szent István téren. A társadalmi kapcsolatokat is nagyban erősítette a néptánc a Summerfest révén is. Százhalombatta és a Forrás találkozása is azt mutatja, hogy a város mindenkit tiszta szívvel, önzetlenül befogad, aki jó akarattal, értékteremtő szándékkal érkezik. "A betonon, az aszfalton kivirágzott a magyar népművészet". A társulat Százhalombatta nagykövete, egyben az egyetemes emberi értékék letéteményese is. Elviszi a világba a magyar kultúrát, a nemzetközi kapcsolatok révén pedig hozzánk is sok ország látogat el, feltárva a színes kultúrkincseket. A kultúrát nem lehet megörökölni, azt tovább kell adni az újabb generációk számára, különben elvész – fogalmozott Vezér Mihály.

Nagy Balázs alpolgármester – aki 15 éven keresztül maga is tagja volt az együttesnek – a többi között kiemelte, hogy a Forrás "meghatározó alakja lett nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi amatőr néptáncmozgalomnak is." Szólt az együttes hazai és nemzetközi sikereiről, fellépéseiről, televíziós szerepléséről, amelyek Százhalombatta hírnevét is öregbítik. Hálás szívvel emlékezett az összetartó közösségre, amelyben értelmes elfoglaltságra leltek a fiatalok, hagyománytisztelő gondolkodásmódra tanítottak és életre szóló kapcsolatokat szereztek. Köszönetét fejezte ki a forrásos százhalombattai családoknak, amelyek segítsége nélkül ma nem lennének gyermek csoportok. A kiemelkedő teljesítményhez szükséges volt az is, hogy a városban mindig rendelkezésre álltak a megfelelő anyagi erőforrások, és mindig megvolt az önkormányzat, illetve a fenntartó Magyarok Öröksége Alapítvány támogató hozzáállása is. A teljességigénye nélkül megemlékezett sok kiváló művészről, koreográfusról és meghatározó táncosról. Nagy Balázs külön tiszteletét, köszönetét, és háláját fejezte ki Szigetvári József alapítónak, a Forrás vezetőjének, "aki nélkül a magyar és nemzetközi néptáncmozgalom, a magyar kultúra, Százhalombatta Város megítélése nem az lenne, ami".

Szigetvári József ajándék kíséretében köszönetét fejezte ki Vezér Mihálynak, Nádasy Istvánnak, aki 20 évig volt a működtető alapítvány kuratóriumi elnöke, Bóna Zoltán, mostani elnöknek, Ágostonné Németh Irénnek, aki két évtizedig volt kuratóriumi tag. Külön köszönetet mondott Kakukk Pál egykori vezető koreográfus, táncosnak, aki a mai napig aktívan tevékenykedik.

A jubileum alkalmából Szigetvári Józseffel idéztük fel a kezdeteket és az együttes működésének főbb állomásait.

- Hogyan kerültél kapcsolatba a néptánccal, mikor fogalmazódott meg benned, hogy ebbe az irányba szeretnél orientálódni?
Gimnazista koromban, a ’80-as években javában dívott a táncházmozgalom, sok barátom járt táncházba, illetve fővárosi együttesekben táncolt. Én is bekerültem ennek a sodrásába, és nem is tudom pontosan megmondani, hogy miért, de úgy éreztem, hogy hazaérkeztem. Csak később derült ki számomra, hogy a nagymamám a maglódi és ecseri Gyöngyösbokréta Együttesek vezetője volt, a legnépszerűbb korszakban. Megtudtam azt is, hogy a magyar népművészet mellett elkötelezett Muharay Elmérrel dolgozott együtt. Lelkes gyűjtője volt a Táncművészet című újságnak, szóval nagyon benne élt ebben a közegben. Amikor aztán ezzel szembesültem, sokat beszélgettünk a néptáncról, a szakmáról. Sok élmény köt a Vadrózsák Néptáncegyütteshez, amelyben táncoltam; próbák, fellépések, nemzetközi turnék.

- Hogy emlékszel vissza az alapításra, hogyan született meg benned az elhatározás, még 1984-ben?
Igazából nem fogalmazódott meg bennem konkrétan az együttes alapítás. Mivel érdi voltam, az ottani művelődési házban elindítottam egy gyermek néptánc szakkört ’83-ban, de nem szerepelt a terveim között ennek bővítése. Inkább sodródtam az eseményekkel. Az érdi Vörösmarty gimnáziumban ugyanis működött egy diák színjátszó kör, amelyet Iványi Kati vezetett. Vele beszélgettünk egy közös kiránduláson arról, hogy jó lenne, ha akár a Vörösmartyban is indulna néptánctanfolyam. Később Kati megkeresett, hogy az egyik darabjukhoz készítsek koreográfiát. Miután ez megtörtént, megerősödött bennünk az elhatározás, hogy a középiskolában is legyen táncoktatás. Végül zöld utat kapott a kezdeményezés, és elkezdődhetett az osztályonkénti toborzás, ami után ’84 októberében megtartottuk az első próbát az ebédlőben, meglepetésre 50 fölötti létszámmal. Két hét múlva már a tornateremben voltunk, mert egyre többen jelentkeztek.

- A következő évben átmentetek Százhalombattára, miért döntöttél így?
Egyrészt a hely szűke miatt, ugyanis már kiszorultunk az aulába, a folyosóra, másrészt az alapítástól kezdve a gyerekek fele érdi, másik fele battai volt. Hivatásos táncosként dolgoztam akkoriban, és a napi feladataim után, társadalmi munkában vezettem az együttest, amely kinőtte a gimnáziumot, nehéz volt már ilyen körülmények között megtartani a foglalkozásokat. Hét hónappal a megalakulás után már országos nagydíjat nyertünk Egerben ’85-árilisa végén, majd a battai táncosok kérésére az ottani sportcsarnokban léptünk fel május 1-jén. Bencsik Ildikó volt a battai művelődési ház szervezője, akivel megállapodtunk abban, hogy majd még beszélünk az együttesről. Meg is kerestem szeptemberben, hogy nem lenne-e mód arra, hogy otthont adjanak az együttesnek. Ildikó megszervezett egy beszélgetést Takács Péter akkori igazgatóval, aminek nyomán októberben már a mostani BKK kamaratermében próbálhattunk, mert a színháztetem még nem készült el; lenyűgöző élmény volt. Rögtön nekiálltam a battai gyermek oktatás indításának is, meglepetésemre mintegy 300-an jelentkeztek. Nos, így kerültünk át Százhalombattára, tulajdonképpen az itteni gyerekek javaslatára.

 - Melyek voltak az együttes életében a legfontosabb mérföldkövek?
Bátor ugrás volt rögtön ’85 decemberében, hogy bemutattuk a Betlehem című táncszínházat, amit Sebestyén Márta énekes itt felvett lemeze ihletett. A következő évek kérdése az volt, hogy a 15,16,17 éves fiatalokkal maradjunk-e a kicsit "gimis" léptéknél, vagy – a társaság egy részének felvetésére – komolyabb formában működjünk. Ez vízválasztó volt, mert akik inkább csak hobbi szintnél maradtak volna, azok nem szerettek volna többet próbálni. Végül eldöntöttük, hogy az eddigieknél sokkal többet akarunk kihozni az együttesből, ami természetesen veszteséggel járt a tagságot illetően.
Óriási lépés volt az első minősítés Mosonmagyaróváron ’88-ban, amikor az ezüst fokozat legfelső szintjét kaptuk meg. Rendkívül intenzív munka kezdődött el innentől kezdve, rengeteg, akár hétvégi próbával, aminek eredményeként megszereztük ’94-ben a legmagasabb országos arany minősítést. Igen figyelemre méltó teljesítmény volt ez, mert senkinek sem sikerült elérni ezt mindössze 10 év alatt, úgyhogy erre a szakma is felkapta a fejét. Még abban az évben 1-1 hónapos amerikai és mexikói turnén vettük részt, illetve megrendeztük az első Summerfestet, négy külföldi együttessel a művelődési ház színháztermében augusztus 12-én.
Egyébként az I-es iskolában ’91-ben az órarendbe illesztett néptáncoktatás is elkezdődött, valamint szintén abban az évben, a Városi Zeneiskolában országosan elsőként létrejött egy néptánctagozat, aminek nyomán az intézmény művészeti iskolává minősülhetett át.
Meghatározó volt, hogy amikor már 500-as létszámra bővültünk, létrehoztam a Magyarok Öröksége Alapítványt ’91-ben, amely akkor még formabontó módon, a Forrás fenntartója lett, az országos gyakorlat szerint akkor még ez feladat a művelődési házakhoz tartozott.
További lépcsőfok volt, a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola megalapítása, az intézmény 2003 szeptemberében önállóan kezdte meg munkáját az alapítvány keretei között.  Egyébként ez is "megrázta" az országot, mindenkit meglepett, hogy kiléptünk a zeneiskolából.  
A következő nagy forduló a 2020-as évben volt, amikor független színház lett a Forrás; ezt sem értette senki. Szerintem az idő, úgy ahogy a többit, ezt a lépést igazolja majd, annál is inkább, mert így egy szintre kerültünk a Szegedi Kortárs Balett és a Győri Balett társulatával, illetve az állami, vagy fővárosi fenntartású színházakkal. Bekapcsolódhattunk Déryné programba, amely támogatja az magas minőségű országjáró fellépéseket. A Forrás három művel pályázott, mindegyiket beválasztották a programba. Három tagozatra bővültünk, a néptánc és a színház mellett megjelent az érzékenyítő előadás, szeretnék továbbvinni azt, amit elkezdtünk a Felhőjárókkal.
Kiemelendő az is, hogy a Forráshoz köthető Summertfest révén nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi folklórfesztiválokat szervező szövetségnek, a CIOFF-nak is fellegvára lettünk, Százhalombatta is otthont adott a szervezet világkonferenciájának tavaly.

Honnan kaptál erőt ahhoz, hogy soha ne add fel, és végig tudd vinni azt, amit elterveztél?
Nehéz erre egyértelmű választ adni, de van egyfajta küldetés. Úgy látom, hogy előbb vagy utóbb sokan kapnak feladatot az élettől, Istentől, ha úgy tetszik, és talán nem is tudják, hogy miért nekik kell azokat beteljesíteni. Én egy pedagógusnak készülő srác voltam, aki, nagyon szereti a néptáncot és a közösséget. Nem terveztem el tudatosan, amit végül sikerült létrehozni, egyszerűen a dolgok közepén találtam magam, innentől kezdve viszont az a kérdés, hogy végig csinálod-e tisztességesen, ami neked adatott. Hiszek abban, hogy nagyon nagy összetartó ereje van a családnak, – a társulat is az – és abban is, hogy a fiataloknak szüksége van egy olyan közösségre, amelyben biztonságban érezhetik magukat. Valóban sok nehézséggel kellett és kell megküzdeni, ilyenkor mindig a Bibliában sokszor szereplő felszólításból merítek erőt, miszerint; "ne féljetek!" Ezután megtalál a helyes gondolat, ami nem a te érdemed. Ezek a helyzetek is megtanítanak köszönetet mondani, de hálára indít az is, ha nem történik semmi rossz. Szeretném, ha ezt a két alapelvet minden Forrásos magával vinné az életben.
Kovács Attila






AKTUÁLIS
2024-03-22 - A MÁV-START Zrt. tájékoztatása szerint 2024. ÁPRILIS 2-tól 2024. ÁPRILIS 14-ig a BUDAPEST-DÉLI – BUDAPEST-KELENFÖLD  között végzett pályakarbantartási munkák miatt a 40A/42 BUDAPEST – PUSZTASZABOLCS – DUNAÚJVÁROS vasútvonalon a hirdetményben szereplő vonatok módosított, illetve rövidebb útirányon közlekednek.
2023-09-11 - Születésem után az M4-es épületbe, (ma Hága László utca 11.) költöztünk, és a következő harminc évet itt töltöttem el. Első emlékeimben a lift volt az, ami megragadta a figyelmemet, de úgy vettem észre, hogy a vidékről felköltözött felnőttekét is.
Nem emelkednek gyermekétkeztetés térítés díjai - Képviselő-testületi összefoglaló
2024-03-27
Százhalombatta Város Önkormányzatának Képviselő-testülete március 27-én tartotta soron következő ülését a Szekeres József Konferenciaközpontban. Jogszabályi előírásnak eleget téve, felülvizsgálatra kerültek a szociális ellátások ellenértékeként megállapított intézményi térítés díjai, valamint a gyermekétkeztetés térítés díjai, azonban azok továbbra is változatlanul maradnak, az Önkormányzat nem kívánja azokat emelni.

Nyitva van az Aranykapu 4.
2024-03-27
A Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium negyedik alkalommal is nagy szeretettel várta a leendő első osztályos gyermekeket és szüleiket március 21-én.

Hello DUFI, Viszlát kérdések! - Tudja meg mi történik MOL Dunai Finomítóban a Hello DUFI lakossági appon keresztül
2024-03-25
Kíváncsi, hogy mi történik Százhalombattán a MOL-nál, mert a finomító környezetében él? Tudni szeretné, mik a legfrissebb hírek és a legfontosabb események?

Magabiztos hazai győzelem!
2024-03-25
 33-27-re (17-14) győzött a Százhalombattai KE a PTE-PEAC ellen a férfi kézilabda NB II. F csoportjában a március 23-i fordulóban.  A mérkőzésről Tallér Zsolt, a battai klub elnöke számolt be.

Húsvéti csomagok és meglepetés műsor
2024-03-22
Az ünnep alkalmából idén is megajándékozza az Önkormányzat a bölcsődéseket, az óvodásokat, az általános- és középiskolásokat, a Sérültekért Alapítványnál és a Szülők Fóruma Egyesületnél ellátott gyermekeket, függetlenül attól, hogy százhalombattai lakosok-e. Húsvétváró rendezvényre is várják a város apraját- nagyját.

Olivér ajándéka - Csodák márpedig léteznek!
2024-03-22
Teljesült a betegséggel küzdő Olivér vágya, hogy egy speciális számítógéppel tarthassa a kapcsolatot a külvilággal, illetve online folytathassa tanulmányait a kórházban.

Húsvétra készülve
2024-03-22
Ismét ünnepi díszbe öltöztetem a Szent László tér egy részét, ahol tojásfa és a tavaly már kihelyezett fanyulak várják az odalátogatókat.

Tisztító akció az Óvárosban
2024-03-22
Ahogy évek óta a Víz Világnapja alkalmából, Szabó Gábor önkormányzati képviselő idén is zsákot fog az önkéntesekkel együtt, és a Duna-part óvárosi szakaszán összeszedik az ott felejtett hulladékot.

"Tavaszi Zsongás-Bongás" - Nyitva van az Aranykapu 3.
2024-03-22
A százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium ismét megnyitotta kapuit az izgalmas és interaktív "Tavaszi Zsongás-Bongás" rendezvény részére, amely immár a harmadik "csibecsalogató" iskolánkban. 

Muzsikás az "Egyes"-ben
2024-03-22
A MOL ÚJ EURÓPA ALAPÍTVÁNY támogatásával a Százhalombattai 1. Számú Általános Iskola tanulóinak rendhagyó énekórákat tartott a hagyományos magyar folklór zenét játszó ikonikus "Muzsikás" együttes.

Műemlékvédelem felsőfokon
2024-03-22
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem műemlékvédelmi szakmérnök-hallgatói Százhalombattán tartottak terepgyakorlatot.

Tenisz-ezüst csapatérem
2024-03-22
A női játékosok átvették az I. osztályú bajnoki ezüstérmeiket a VUK SE teniszcsapatának vacsoráján.

Tavaszi ezüstérem
2024-03-20
Második helyen végzett korosztályában Botos Enikő a SZVISE Atlétika Szakosztályának futója a március 16-án rendezett Gerecse, szintemelkedéses terepverseny 15 km-es távján.

Mozdulj Batta
2024-03-20
Városi kerékpártúra.

"A szabadság mindennél fontosabb"
2024-03-19
A hagyományokhoz híven koszorúzással, díjátadó ünnepséggel és díszelőadással emlékeztek meg az 1848-49-es forradalom és szabadságharcról Százhalombattán március 15-én. Vezér Mihály polgármester a többi között a haladó társadalmak létrejöttéhez nélkülözhetetlen szabadság meglétének szükségességét hangsúlyozta beszédében.

Kőrösi bál
2024-03-17
Minénk itt a cirkusz - Kőrösi iskola, április 20.

"Tavaszi Zsongás-Bongás" - Nyitva van az Aranykapu 3.
2024-03-14
A százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium ismét megnyitotta kapuit az izgalmas és interaktív "Tavaszi Zsongás-Bongás" rendezvény részére, amely immár a harmadik "csibecsalogató" iskolánkban.

Sárkányok csatája - Verseny, élmény, közösség
2024-03-13
Ismét sárkányhajó versenyt hirdetett Százhalombatta Város Önkormányzata és a Sporthalom Nonprofit Kft.

Új lendület a százhalombattai állatvédelemben
2024-03-12
Együttműködési megállapodást kötött a Battai Állat- és Természetvédő Egyesület, valamint a Százhalombatta Közbiztonsági Polgárőr Egyesület. Az Önkormányzat 3 millió forinttal támogatja a BÁTE munkáját az idei évben.

Sportlövő nemzetközi sikerek és 10m Európa-bajnokság
2024-03-12
Remek sportlövő eredmények és helyezések születtek februárban is; az eredményekről Kéri Attila, a Százhalombattai Lövész Klub elnöke tájékoztatott.

Impresszum:
Kiadja: PROMOTION SERVICE Nonprofit Kft.
Címe: 2440 Százhalombatta Ifjúság útja 7.
Levelezés: 2441 Százhalombatta, Pf. 101.
Adószám: 11445395-2-13
Főszerkesztő: Kovács Attila
A szerkesztőség címe: Százhalombatta, Ifjúság útja 7. Polgárok Háza 514.
Tel./Fax: (23) 350-099;
Hirdetésszervezés: Darida-Mutafisz Viktória 06 70-413-0817
E-mail: hirtukor kukac mail.battanet.hu
Internet munkák: Fekete János
A weboldal tartalma szerzői jogvédelem alatt áll. Bármely részének másolásával kapcsolatosan minden jog fenntartva.
Tilos az oldalon szereplő tartalmak elektronikus tárolása, feldolgozása, a tartalom kereskedelmi forgalomba hozatala.
Értesüléseket átvenni csak a forrásra való hivatkozással lehet.