2024. április 20. - Tivadar napja
Szombat
Min:5°
Max:12°
Vasárnap
Min:3°
Max:11°
Hétfő
Min:3°
Max:12°
Kedd
Min:4°
Max:12°
Szerda
Min:5°
Max:8°
Önkormányzat

Legyen béke, szabadság és egyetértés!
2022-03-16 - Műsorral és koszorúzással egybekötött ünnepségen emlékeztek meg az 1848-49-es forradalom és szabadságharcról Százhalombattán a Göncz Árpád parkban álló Petőfi szobornál március 15-én. Török Sándor alpolgármester ünnepi beszédben a többi között a nemzeti egység, a bátorság és a szabadság fontosságáról beszélt.
Az egybegyűltek a Himnusz eléneklése után Nagy Péter János színművésszel közösen szavalták el Petőfi Sándor, Nemzeti Dal című költeményét. A folytatásban "48 Emlékezete"címmel – a Bara Zenekar közreműködésével – a Forrás Néptáncegyüttes Független Színház összeállítását láthatta a közönség, a társulat szólistái, Gebei Gréta, Mózs Eszter, Palagyi Szilárd és Nagy Péter Gábor előadásában. A Forrás igazgatója, egyben művészeti igazgatója Szigetvári József a nemzeti ünnep alkalmából a "Köztársaságért Magyar Arany Érdemkereszt" állami kitüntetést vehette át Áder János köztársasági elnöktől március 13-án.

Török Sándor örömét fejezte ki, hogy jó időben, korlátozás nélkül gyűlhettek össze az ünnepre, amire a covid járvány miatt nem volt lehetőség az elmúlt két évben. A város nevében gratulált Szigetvári Józsefnek a magas rangú elismeréshez.
Az alpolgármester szavai szerint felemelő, erőt adó érzés volt együtt mondani a Nemzeti Dalt, amelyet – bár szövegét kiosztották a szervezők – fejből tudtak az ünneplők.
"Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn" – idézte a legnagyobb magyar, Széchenyi István gondolatait Török Sándor, aki szerint ezek a szavak napjainkban is iránymutatóak. A 174 évvel ezelőtti események meghatározó jelentőséggel bírnak, mert ekkor került elérhető közelségbe az önálló nemzetállam megvalósítása, illetve az egyéni szabadságjog kivívásának lehetősége.
Felidézte, hogy a magyar forradalom nem volt előzmény nélküli. Széchenyi, Kossuth és Deák már évekkel korábban a reform törekvések élére állt, a ’48 tavaszán Európában robbanásszerűen végigsöprő forradalmi hullám pedig közvetlen lökést adott az hazai eseményeknek; február végén Párizsban, március 13-án pedig Bécsben tört ki forradalom. Amikor utóbbiról másnap értesültek a márciusi ifjak, azonnal a tettek mezejére léptek, nem vártak 19-éig, ahogyan ezt korábban tervezték. A Pilvax kávéházban – bár kezdetben csak hatan gyűltek össze március 15-én reggel – hangozhatott el először hivatalosan az Irinyi János által papírra vetett 12 pont és a Nemzeti Dal, amit Petőfi előző éjjel írt. A lelkes társaság azután sorra kereste fel az egyetemi ifjúságot, aminek nyomán több ezren csatlakoztak hozzájuk, később már polgárok, pesti árusok is. A Nemzeti Múzeumnál már tízezrek gyűltek össze délután 3-kor. A tömeg ezután Budára ment, ahol kiszabadította a várban fogva tartott reform gondolkodó Táncsics Mihályt, a Helytartó-tanáccsal pedig elfogadtatták a 12 pontot; így nálunk vér nélkül győzött a forradalom. Arany János erről így írt: "A mi forradalmunk Pesten, március 15-én nem vérontás volt, hanem egy szép ünnep. A szabadság ünnepe." Végül a bécsi császári udvar is meghajolt a követelések előtt két nappal később, és megalakulhatott a Batthyány Lajos miniszterelnök vezette első magyar kormány.
A kormányprogram nyomán elkezdődhetett az új magyar állam kiépítése és megindulhatott a polgárosodás. Fontos mérföldkő volt, hogy megválasztották az Első Magyar Népképviseleti Országgyűlést júniusban; az immár független kormány innentől kezdve a nép által választott parlamentnek tartozott elszámolással és felelősséggel.
Török Sándor a többi között felidézte, hogy az osztrák császárság gátat vetett függetlenségnek, segítséget kért és kapott Oroszországtól, így a szabadságharc – a kezdeti sikerek után – végül elbukott a hatalmas túlerővel szemben. Emlékeztetett arra, hogy Százhalombatta is részese volt a harcoknak; az akkoriban elsősorban mezőgazdaságból élő, 700 fős település 35 nemzetőrt adott a honvédő seregnek Kossuth hívó szavára. A világosi fegyverletétel után megtorlás kezdődött a Bécsből küldött helytartó, teljhatalmú katonai parancsnok Haynau táborszernagy vezetésével. A kegyetlen vérengzés során végezték ki 1849 október 6-án a 13 aradi vértanú tábornokot és Batthyány Lajos grófot Pesten.
A forradalom bár elbukott, nem volt hiábavaló; elvezetett az 1867-es kiegyezéshez, ami hozzájárult Magyarország társadalmi és ipari fejlődéséhez. A folyamat az 1896-os millénniumi ünnepségsorozatban csúcsosodott ki, amikorra már sok minden megépült az országban, Európában elsőként létesült földalatti vasút Pesten.
Több mint 140 évet kellet várni arra, hogy az 1848-ban megfogalmazott 12 pont a rendszerváltozással valóra válhasson; függetlenség, demokrácia, sajtószabadság, népképviseleti országgyűlés, szabad országgyűlési választás. Az alpolgármester mindenkit arra buzdított, hogy éljen a szavazati jogával április 3-án.
Szomszédunkban most is háború dúl, Oroszország megtámadta Ukrajnát, mely szuverenitásáért küzd. A mi feladatunk, hogy összefogással segítsük a béke megteremtését, illetve azt sok ezer menekülőt, akik majd szeretnének visszatérni hazájukba.
Török Sándor beszéde zárásaként felidézte a 12 pont alapgondolatát; "Mit kíván a magyar nemzet. Legyen béke, szabadság és egyetértés!"

Az ünnep folytatásaként koszorúzásra került sor a Petőfi Szobornál. Az önkormányzat nevében Török Sándor és Nagy Balázs János alpolgármesterek helyeztek el koszorút, majd a román és szerb nemzetiségi önkormányzatok képviselői következtek. A helyi képviselő-testületben mandátummal rendelkező pártok, civil szervezetek és független képviselők is elhelyezték a megemlékezés virágait; az ÉSZKE, a FIDESZ Magyar Polgári Szövetség, a Demokratikus Koalíció, a Mi Városunk Jövőjéért Egyesület, Szalai Attila képviselő 3.sz. vk., és Szabó Gábor képviselő 8.sz. választókerület. Koszorúztak a városi iskolák, óvodák, intézmények, önkormányzati cégek, civil szervezetek nevében. A március 15-ei hivatalos városi ünnepség a Szózat közös éneklésével zárult.

A Százhalombattai Eötvös Loránd Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Tagozatos Általános Iskola 82 diák szereplésével mutatott be nagyszabású ünnepi előadást "Erő, hűség, remény" címmel, a kulturális központban március 11-én. A függöny felgördülése előtt az iskola valamennyi osztálya bejátszott felvételen szavalta a Himnuszt. A műsor megalkotása és a szereplők felkészítése Mongyi Éva és Vértesi-Simó Erzsébet nevéhez fűződik, a táncos produkciót Bálintné Hegedűs Magdolna tanította be. A képi összeállítást dr. Brauswetterné Papp Éva készítette. Az iskolai alkalmi zenekart Péter András, Pál Ferencné és Völgyi Róbert készítette fel. A tagok; Horton Jamie és Völgyi Kende – gitár, Péter András – gitár, ének, Kasza Máté – zongora, Nikolicza Gergő – dob, Kedves Zsófia, Völgyi Róbert – ének. A jelmezeket Puha Ilona készítette. A műsor lebonyolításáért köszönet illeti Szigetvári Józsefet a Barátság Kulturális Központ igazgatóját, valamint a munkatársakat; Kohut Krisztinát, Ilyés Zoltánt, Zrubecz Lászlót, Winkler Jánost, Kedves Patrikot.
 
A műsor előtt Vezér Mihály polgármester idézte fel az 1848-49-es forradalom eseményit, a többi között a hazaszeretet és az összefogás erejét hangsúlyozva. Szólt arról is, hogy a pedagógusok az oktatói munka mellett missziót is betöltenek az ilyen irányultságú erkölcsi értékek továbbadásával, példaként szolgáló életvitelükkel. Büszkeségre ad okot a százhalombattai oktatás magas színvonala, ami jó eredmények elérésre predesztinálja a diákokat – fogalmazott a polgármester.
 
 
 
 
 
 













AKTUÁLIS
2024-03-22 - A MÁV-START Zrt. tájékoztatása szerint 2024. ÁPRILIS 2-tól 2024. ÁPRILIS 14-ig a BUDAPEST-DÉLI – BUDAPEST-KELENFÖLD  között végzett pályakarbantartási munkák miatt a 40A/42 BUDAPEST – PUSZTASZABOLCS – DUNAÚJVÁROS vasútvonalon a hirdetményben szereplő vonatok módosított, illetve rövidebb útirányon közlekednek.
2023-09-11 - Születésem után az M4-es épületbe, (ma Hága László utca 11.) költöztünk, és a következő harminc évet itt töltöttem el. Első emlékeimben a lift volt az, ami megragadta a figyelmemet, de úgy vettem észre, hogy a vidékről felköltözött felnőttekét is.
Dicsőítő kórusmise a templomban
2024-04-19
Meghitt hangulatú koncerten mutatta be – Magyarországon először – a százhalombattai Liszt Ferenc Vegyeskar és a Celldömölki Liszt Ferenc Vegyeskar Kárpáti Iván, Missa Brevis Tonalis című egyházzenei kompozícióját a Szent István templomban április 13-án.

"Bormisszió" ismét teljesítve - Egy verseny, ahol senki sem lehet szomorú
2024-04-17
Remek hangulatban – a Muslinca Dalárda műsorával, eredményhirdetéssel, kóstolóval és vacsorával – telt a 45. Regionális Borverseny a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban április 12-én. A Csobolyó Borbarát Klub által szervezett hagyományos mustrán helyi és környező települések borászainak 38 nedűjét értékelte a társadalmi és a szakmai zsűri.

"Legyen a vízitúra mindenkié"
2024-04-16
A fenti mottó jegyében rendezték meg a Magyar Vízitúra Szövetség második országos konferenciáját, ezúttal Százhalombattán a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban, április 13-14-én. A szakmai találkozón előadásokkal és számos egyéb programmal – workshopok, képzések, vizsgalehetőség, bemutató, versenyek, hajnali dunai evezés – várták a résztvevőket.

Ismét taroltak a szenior úszók
2024-04-15
45 érmet nyert a Száz Halom Városi Úszó Klub a Hódmezővásárhelyen megrendezett IV. Consolis ASA nemzetközi szenior úszóversenyen. Az egyesület 14 versenyzője 56 számban állt rajthoz, 18 arany-, 19 ezüst- és 8 bronzérmet szerezve.

Verssel, prózával az irodalom szárnyán
2024-04-15
A Magyar Költészet Napján, április 11-én tartotta az idei városi vers- és prózamondó verseny díjátadó gáláját a Hamvas Béla Városi Könyvtár. Az intézmény több évtizedes hagyományra visszatekintő versenyére idén közel 140 diák nevezett, közül 34-en vehettek át díjakat; 17-en magyar, 17-en idegennyelvi kategóriában.

Beruházás a fenntartható jövő érdekében
2024-04-14
Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású zöld hidrogén üzemét adta át a MOL a százhalombattai Dunai Finomítóban április 11-én. Az ünnepségen jelen volt Vezér Mihály polgármester és Török Sándor alpolgármester is.

Új szín-tér a kulturális életben
2024-04-14
Többfunkciós rendezvénytermet alakított ki a HIT Gyülekezete a Szent István téren található ingatlankomplexum egyik helyiségéből. A bérelt ingatlan felújítását az Önkormányzat is támogatta.

Pályázati felhívás
2024-04-12
Százhalombattai Polgármesteri Hivatal a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 45. § (1) bekezdése alapján pályázatot hirdet KÖZTERÜLET-FELÜGYELŐ munkakör betöltésére.

Egy pont a Balaton partjáról!
2024-04-10
28-28-as (félidő, hazai-vendég: 17-14) döntetlent játszott idegenben a Százhalombattai KE a NEKA U21 csapata ellen a férfi kézilabda NB II. F csoportjában az április 7-i fordulóban.  A mérkőzésről Tallér Zsolt a battai klub elnöke számolt be.

Változik a forgalmi rend
2024-04-10
Ismét kétirányú lesz az Ady Endre utca a Radnóti utcai kereszteződéstől a 9. számig terjedő szakaszon április 15-től.

Sinka László fogadóórája
2024-04-09
Sinka László a 6. számú dunafüredi egyéni választókerület képviselője, tanácsnok fogadóórát tart április 16-án, kedden, 15:00-16.30 óra között.

Feltáruló történelem - Megnyitotta kapuit a "Matrica" Múzeum és Régészeti Park
2024-04-09
Szezonnyitó ünnepség keretében indította az évadot az önkormányzati intézmény; megújult az állandó kiállítás, valamint jelentős rekonstrukciós munkálatok kezdődnek a szabadtéri múzeumban.

Mélyreható történetek - Megjelent a Százhalom Kalendárium +
2024-04-09
Az idei kötet különlegessége, hogy ezúttal főként 20. századi, kizárólag Százhalombattával foglalkozó értékes írásokkal találkozhat a település múltja iránt érdeklődő olvasó. Az Önkormányzat támogatásával készült kiadványt a Hamvas Béla Városi Könyvtárban mutatták be, ahol a helyi iskolák és nyugdíjas klubok átvehették a részükre ajánlott példányokat.

Egy tucat aranyérem a szenior úszóknál
2024-04-09
Kiválóan szerepelt A Száz Halom Városi Úszó Klub, Budapesten az I. Semmelweis Nemzetközi Rövidpályás Úszó Kupán április 6-án – tájékoztatott Tejes István az egyesület alelnöke.

Érem és remek teljesítmények a futó-hétvégén
2024-04-04
Két megmérettetésen is eredményesen szerepeltek a SZVISE Atlétika Szakosztály versenyzői március 23-24-én.

"Minden út Rómába vezet"
2024-04-04
Mi a titka a római utaknak? Miért és hogyan építették ezeket? Milyen volt az élet a Római Birodalomban?

Állásajánlat
2024-04-04
A SZÁKOM Nonprofit Kft. azonnali munkakezdéssel rakodó munkakörbe munkatársat keres.

Gyász
2024-04-04
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy Magyar Sándorné, született Bozsik Erzsébet, 2024. március 20-án, életének 90. évében elhunyt.

Táborozási támogatás - Ismét segít a Remény Bajnoka
2024-04-03
A Remény Bajnoka Alapítvány 25.000 Ft összegű napközis táborozási támogatást nyújt 280 százhalombattai lakóhelyű, városi intézményben tanuló általános iskolásnak. A támogatást azok a leendő elsősök is igénybe vehetik, akik a 2024/2025-ös tanévben kezdik meg általános iskolai tanulmányaikat.

Tegyen az egészségéért - Egészségnap és Laborhét  
2024-04-02
Ismét megszervezik a százhalombattai városlakók számára az ingyenes Egészségnapot, ezúttal május 11-én, szombaton – tájékoztatott Vezér Mihály polgármester és Török Sándor alpolgármester. Az Önkormányzat által finanszírozott laborvizsgálaton is részt vehetnek a háziorvosok által javasolt battai páciensek.

Impresszum:
Kiadja: PROMOTION SERVICE Nonprofit Kft.
Címe: 2440 Százhalombatta Ifjúság útja 7.
Levelezés: 2441 Százhalombatta, Pf. 101.
Adószám: 11445395-2-13
Főszerkesztő: Kovács Attila
A szerkesztőség címe: Százhalombatta, Ifjúság útja 7. Polgárok Háza 514.
Tel./Fax: (23) 350-099;
Hirdetésszervezés: Darida-Mutafisz Viktória 06 70-413-0817
E-mail: hirtukor kukac mail.battanet.hu
Internet munkák: Fekete János
A weboldal tartalma szerzői jogvédelem alatt áll. Bármely részének másolásával kapcsolatosan minden jog fenntartva.
Tilos az oldalon szereplő tartalmak elektronikus tárolása, feldolgozása, a tartalom kereskedelmi forgalomba hozatala.
Értesüléseket átvenni csak a forrásra való hivatkozással lehet.